Proiectul ,,Hristos împărtăşit copiilor” în parohia Țerova

Proiectul ,,Hristos împărtăşit copiilor” în parohia Țerova
În cadrul Proiectului ,,Hristos împărtăşit copiilor”, duminică 20 iunie, în parohia Țerova, copii de vîrste diferite au prezentat piesa de teatru religios ,,Pilda fiului risipitor”
Autor: Pr. Florin Hotea
În cadrul Proiectului ,,Hristos împărtăşit copiilor”, duminică 20 iunie, în parohia Țerova din protoppopiatul Reșița, după Sfânta Liturghie, în prezenţa credincioşilor, copii de vîrste diferite au prezentat piesa de teatru religios ,,Pilda fiului risipitor”.

Chiar dacă este vacanţă copii s-au bucurat că pot să aducă în faţa credincioşilor imaginea fiului risipitor pentru a ne conştientiza ce poate pierde omul din cauza neascultări lui faţă de Tatăl ceresc, dar şi bunătatea şi dragostea cu care ne înconjoară Dumnezeu, care a pregătit pentru oameni ceva ce nu îşi pot imagina după cum spunea Sfîntul Apostol Pavel în prima epistolă către Corinteni cap. 2, v. 9: „cele ce ochiul n-a a văzut şi urechea n-a auzit şi la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a pregătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El”.

Citând din cuvintele povestitorului, putem fi şi noi cu luare aminte:

Ospăţul nu s-a sfîrşit,
Mai sunt oaspeţi de venit
Şi alţi fii risipitori
Plecaţi înspre patru zări.
Tatăl este Dumnezeu,
El ne aşteaptă mereu
Să ne amintim de El,
Fii Lui cu toţi suntem.Data: 22 iunie 2010 • Vizualizări: 2106