Protopopiatul Ortodox Băile Herculane și-a realizat site-ul web

Protopopiatul Ortodox Băile Herculane și-a realizat site-ul web
Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Lucian, sub coordonarea părintelui protopop, Protopopiatul Ortodox Român Băile Herculane și-a realizat site-ul oficial
Autor: Claudiu Românu
Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului, sub coordonarea părintelui protopop Iosif Frenț, Protopopiatul Ortodox Băile Herculane a realizat acest site, din dorința de a face cunoscută activitatea din acest protopopiat, în toate compartimentele lui, dar și din întreaga Eparhie a Caransebeșului.

Site-ul este structurat cât mai accesibil, pe secţiuni distincte, cu informaţii ale evenimentelor ce se vor derula sau deja petrecute; mai cuprinde o secţiune de prezentare (istoricul protopopiatului, cancelaria Protopopiatului, informaţii utile despre fiecare parohie şi contactul preotului din cele 38 de parohii ce formează Protopopiatul Băile Herculane), lista parohiilor vacante - actualizată lunar, albume foto, mănăstiri din cuprinsul Protopopiatului Băile Herculane, informații despre Ierarhul Episcopiei Caransebeșului etc.

Principala finalitate este vizată încă de la început, nu este alta decât propovăduirea laturii practice pe care Biserica Dreptmăritoare (cler şi credincioşi) o desfăşoară. Suntem încredinţaţi că acele cuvinte ale Mântuitorului, definesc cel mai potrivit motivaţia noastră, a celor ce înfăptuim prea puţin în numele lui Hristos: „Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, ca ei văzând faptele voastre cele bune, să preamărească pe Tatăl vostru Cel din ceruri!” (Matei 5, 16).
Punem la îndemâna tuturor celor interesaţi din protopopiatul nostru, şi nu numai, acest instrument modern de a-şi exprima preocuparea culturală (gândurile, ideile, convingerile), organizatorică, gospodărească, administrativă, filantropică.

După apeluri susţinute adresate preoţilor, de a ne trimite reportaje, articole, ştiri referitoare la activităţile importante derulate în parohiile noastre, ne bucurăm să constatăm reacţia pozitivă a acestora. Am început să ne obişnuim cu acest tip de comunicare, apreciind deopotrivă efectele benefice de care se bucură Biserica Ortodoxă a Banatului de Munte.

Pentru a împărtăși evenimente, activități desfășurate în parohiile noastre, așteptăm articole pe e-mail-ul site-ului protopopiatulherculane.siteweb@yahoo.com, acestea urmând să fie publicate pe site-ulwww.protopopiatulbaileherculane.com, după aceea, articolele publicate urmează să fie distribuite pe pagina de socializare www.facebook.com/protopopiatul.baileherculane/ Protopopiatul Băile Herculane.

Site-ul www.protopopiatulbaileherculane.com a fost realizat cu ajutorul financiar al tuturor preoților din Protopopiatul Băile Herculane.

Data: 26 iunie 2018 • Vizualizări: 439