Sâmbăta Sfântului Teodor la catedrala episcopală din Caransebeş

Sâmbăta Sfântului Teodor la catedrala episcopală din Caransebeş
În Sâmbăta închinată Sfântului Teodor, Preasfinţitul Părinte Lucian Episcopul Caransebeşului înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi a oficiat Liturghia Sfântului Ioan Gură de Aur la catedrala episcopală din Caransebeş
Autor: Serviciul Prezidial
În Sâmbăta închinată Sfântului Teodor, Preasfinţitul Părinte Lucian Episcopul Caransebeşului înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi a oficiat Liturghia Sfântului Ioan Gură de Aur la catedrala episcopală din Caransebeş.

La slujbă au participat elevi ai Seminarului Teologic „Ioan Popasu” din Caransebeş precum numeroşi credincioşi şi credinciose mulţi din cei prezenţi împărtăşindu-se la momentul potrivit cu Trupul şi Sângele Domnului.

Potrivit tradiţiei bisericii noastre după sâvârşirea Sfintei Liturghii s-a făcut pomenirea morţilor, astfel Chiriarhul a oficiat slujba Parastasului.

Sâmbăta Sfântului Teodor s-a încheiat prin oficierea de către Preasfinţitul Pătinte Episcop Lucian al Caransebeşului a slujbei Vecerniei unită cu Litia apoi a miruit credincioşii prezenţi şi a împărţit acestora litie.

Data: 14 martie 2011 • Vizualizări: 889