Săptămâna canonului la Catedrala Episcopală din Caransebeş

Săptămâna canonului la Catedrala Episcopală din Caransebeş
Luni, 18 martie, Preasfinţitul Părinte Lucian, Episcopul Carabsebeşului a săvârşit Slujba Pavecerniţei Mari, în cadrul căreia s-a citit şi Canonul Sfântului Andrei Criteanul la catedrala episcopală cu hramurile „Învierea Domnului” şi „Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul”
Autor: Serviciul Prezidial
Luni, 18 martie, Preasfinţitul Părinte Lucian, Episcopul Carabsebeşului a săvârşit Slujba Pavecerniţei Mari, în cadrul căreia s-a citit şi Canonul Sfântului Andrei Criteanul la catedrala episcopală cu hramurile „Învierea Domnului” şi „Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul”. Potrivit tradiţiei bisericii noastre, această primă săptămâna a Postului Mare este dedicată Canonului Sfântului Andrei Criteanul. Canonul se citeşte pe fragmente în zilele de luni, marţi, miercuri şi joi, în cadrul Slujbei Pavecerniţei Mari, iar la Denia de joi seara, din săptămâna a V-a a Postului Mare, se citeşte în întregime.

La slujbă au participat elevi şi studenţi, însoţiţi de cadre didactice, ai celor două instituţii de învăţământ teologic din Caransebeş: Seminarul Teologic „Ioan Popasu” şi Facultatea de Teologie din cadrul Universiăţii „Eftimie Murgu” din Reşiţa, precum numeroşi credincioşi şi credinciose. Răspunsurile liturgice au fost date de către grupul psaltic „Katharsis” al Episcopiei Caransebeşului condus de Alin Buliga.

La orele serii, într-o atmosferă pioasă de pocăinţă Preasfinţitul Părinte Lucian, Întâistătătorul Eparhiei Caransebeşului, înconjurat de slujitori ai Catedralei Episcopale „Învierea Domnului” din Caransebeş, a oficiat Slujba Miezonopticii şi a Utreniei.

Acest program liturgic se va menţine pe parcursul zilelor de marţi, miercuri şi joi. Vineri, la orele după-amiezii, Ierarhul va oficia Liturghia Darurilor mai înainte sfinţite, sâmbătă dimineaţa Liturghia Sfântului Ioan Gură de Aur şi slujba parastasului, iar duminică va oficia Liturghia Sfântului Vasile cel Mare.


Data: 19 martie 2013 • Vizualizări: 1086