Săptămână cu folos duhovnicesc pentru credincioșii din Gherteniș

Săptămână cu folos duhovnicesc pentru credincioșii din Gherteniș
Un urcuș spiritual lin, binecuvântat și plin de daruri duhovnicești s-a desfășurat în perioadă 20-26 martie 2017 în frumoasă localitate din Ghertenis, Protopopiatul Reșița
Autor: Pr. Daniel Crecan
Un urcuș spiritual lin, binecuvântat și plin de daruri duhovnicești s-a desfășurat în perioadă 20-26 martie 2017 în frumoasă localitate din Ghertenis, Protopopiatul Reșița.

Luni am avut bucuria de-a sluji Slujba Vecerniei împreună cu părintele Sorin Belu, parohul din Șoșdea, care ne-a vorbit despre: Sfânta Cruce, calea noastră spre îndreptare și mântuire, iar marți împreună cu părintele Vasile Mutascu, parohul din Fizeș, care ne-a vorbit despre: Taina Pocăinței și foloasele ei duhovnicești. Miercuri-am avut bucuria de-a sluji Sfânta Liturghie a Darurilor înainte sfințite împreună cu părintele Petru Vintilescu, parohul din Vermeș, care ne-a vorbit despre: Dragostea creștină și foloasele ei duhovnicești. Joi ne-am întâlnit cu mulți tineri din Cercul Pastoral Bocșa, dar și cu preoții din zonă, la mănăstirea Sfântul Ilie de la izvor, unde s-a vizionat un documentar legat de ,,fenomenul Pitești”, iar părintele duhovnic al obștei monahale ne-a vorbit despre stăruința în credință a sfinților mărturisitori din închisorile comuniste.

Vineri părintele Aurel Radics, parohul din Maureni, a slujit Sfânta Liturghie a Darurilor înainte sfințite, după care ne-a vorbit despre: Taina Sfântului Maslu și foloasele ei duhovnicești. Sâmbătă la paznicul Bunei-Vestiri am avut bucuria de-a sluji Sfânta Liturghie împreună cu părintele Ioan Vascu din Berzovia, care ne-a vorbit despre: Ascultarea întru Domnul și darurile spirituale pe care le primim în urmă practicării acesteia. După amiază am participat împreună cu un grup de tineri din sat la ,,Marșul pentru viață” organizat de către tinerii ortodocși din Eparhia Caransebesului;

Duminică programul religios a început cu Taina Spovedaniei, foarte mulți dintre credincioșii noștri (tineri și vârstnici) și-au mărturisit păcatele, după care au participat la Slujba Utreniei, urmată de Sfântă Litughie, în cadrul căreia s-au împărtășit cu Trupul și Sângele Mântuitorului Hristos și au participat împreună la slujba parastasului ținut în memoria Patriarhului Justinian Marină, la împlinirea a 40 de ani de la trecerea la cele veșnice;

La orele serii a fost oficiată Sfântă Taina a Maslului de obște, în cadrul căruia au fost prezenți foarte mulți credincioși, mulți dintre cei care de dimineață s-au vindecat sufletește prin trecerea a două mari taine ale Sfintei noastre Biserici: Spovedania și Euharistia, iar după amiază au dorit să se vindece deplin și trupește, prin ungerea cu untdelemn sfințit. Din soborul de preoți au făcut parte protopop Gheorghe Șuveți, pr. Ioan Vascu –Berzovia, pr. Gheorghe Dobre – Tirol, pr. Petru Vintilescu-Vermeș, pr. Petrică Ghimboașă-Berzovia, pr. Daniel Crecan – Gherteniș, pr. Sorin Belu-Șoșdea și
pr. Vasile Mutașcu-Fizeș.

Calea spre măritul praznic al Învierii ne-a fost luminată în cadrul săptămânii duhovnicești, iar credința ne-a fost întărită de coliturghisirea cu numeroși clerici din protoieria noastră care au desfășurat un bogat program catehetic pentru noi toți. Darurile spirituale se vor constată de-a lungul vieții spre marea Înviere și vor lucra întru nadajdea unui răspuns bun la întâlnirea cu Domnul nostru Iisus Hristos.

Părintele protopop a răspuns afirmativ la chemarea noastră, a comunității de creștini ortodocși din Gherteniș și ne-a bucurat sufletește cu un bogat și de folos cuvânt catehetic. Mulțumim pe această cale protoiereului nostru, fraților împreună slujitori și bunilor noștri credincioși care au înțeles necesitatea acestui urcuș duhovnicesc și ne-au fost alături în număr mare la împlinirea acestui deziderat sacru. Slavă întru cei de sus lui Dumnezeu, iar pe pământ pace, între oameni bunăvoire!

Data: 28 martie 2017 • Vizualizări: 480