Săptămână Duhovnicească în Parohia Milcoveni

Săptămână Duhovnicească în Parohia Milcoveni
În perioada 27 februarie - 4 martie, preoții din grupa a III-a a Cercului pastoral misionar Moldova Nouă au participat la serile duhovnicești în Parohia Milcoveni
Autor: Pr. Adrian Nacu
În fiecare seară din perioada 27 februarie - 4 martie, Parohia Milcoveni s-a bucurat de prezența a câte unui preot din parohiile învecinate, care au participat la comuniunea în rugăciune și la transmiterea unui cuvânt de învățătură pentru credincioșii din parohia noastră, care, deși mică din punct de vedere numeric, încearcă din răsputeri să mențină aprinsă candela credinței și rugăciunii.

Săptămâna s-a încheiat cu săvârșirea Tainei Sfântului Maslu de către un sobor de 7 preoți, având în mijlocul nostru ca și protos pe părintele Petru Șerengău de la Parohia Gîrbovăț - Protopopiatul Băile Herculane, părintele Vichente Ponoran – Parohia Naidăș, părintele Ecovescu Alexandru Mihai – Parohia Nicolinț, părintele Voinea Marius Viorel - Parohia Rusova, părintele Urdareanu – Cernescu Petru – Parohia Berliște și părintele Rogobete Alexandru Marius – Parohia Iam.

În cuvântul de învățătură, părintele Petru Șerengău a evidențiat importanța participării noastre la această sfântă taină, într-o societate în care uităm principiile noastre spirituale și uităm să mai purtăm sarcinile unii altora, să ne mai rugăm pentru aproapele nostru aflat în suferință și în grea încercare. El a precizat : „Ne este de folos să ne unim în rugăciune în duminica a II-a a Postului Mare, căci prin oficierea acestei sfinte taine, noi cerem lui Iisus Hristos, Doctorul sufletelor și trupurilor noastre, care odinioară a vindecat pe slăbănogul din Capernaum, să tămăduiască de orice boală și neputință trupească și sufletească atât pe bolnavii din această parohie, cât și pe noi toți cei prezenți, pentru că dacă ești sănătos trupește poți fi bolnav sufletește și invers”.

Bucuria oficierii Tainei Sfântului Maslu a fost cu atât mai mare cu cât, în Parohia Milcoveni, Sfânta Taină nu a mai fost oficiată, de mai bine de doi, de un sobor de 7 preoți.

Data: 5 martie 2018 • Vizualizări: 598