Săptămâna duhovnicească la Parohia Sfântul Mare Mucenic Gheorghe din Moldova Nouă

Săptămâna duhovnicească la Parohia Sfântul Mare Mucenic Gheorghe din Moldova Nouă
În perioada 24-30 noiembrie, Parohia „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Moldova – Nouă a găzduit o serie de manifestări, sub genericul „Săptămâna duhovnicească”
Autor: Pr. Ion Nedelcu
În perioada 24-30 noiembrie, Parohia „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Moldova – Nouă a găzduit o serie de manifestări, sub genericul „Săptămâna duhovnicească”. În fiecare zi credincioşii parohiei s-au împărtăşit din cuvintele de învăţătură ale preoţilor din Clisura Dunării, care au avut ca temă principală „Anul omagial Euharistic” şi „Anul comemorativ al Sfinţilor Martiri Brâncoveni”.

Săptămâna duhovnicească s-a încheiat în duminica a XXX-a după Rusalii, prin oficierea Sfântului Maslu, de către un sobor de preoţi format din Părintele Protopop Bogoliub Martinovici, Părintele Iova Megheleș, Părintele Remus Căta şi Părintele Laurenţiu Panciu - Parohia „Adormirea Maicii Domnului” din Moldova Nouă, Părintele Ioan Virgiliu Matei - Parohia Şuşca, şi Părintele Ion Nedelcu - Parohia Pojejena.
În cuvântul de învățătură Părintele Panciu Laurențiu a explicat pericopa evanghelică a duminicii precizând: „Un tânăr bogat vine la Mântuitorul Hristos şi-I pune o întrebare lăudabilă, o întrebare care ar trebui să ne preocupe permanent şi pe noi: «ce să fac să moştenesc viaţa de veci?» Numai că, bogatul acesta, deşi pune o întrebare bună, dovedeşte totuşi o dublă ignoranţă prin felul în care o formulează, ceea ce şi duce la amplificarea şi complicarea dialogului cu Hristos. Bogatul din evanghelia de astăzi a făcut, fără să-şi propună, un lucru deosebit de valoros: L-a «provocat» pe Hristos să vorbească despre Creştinismul celor «desăvârşiţi» sau al celor «aleşi». Adică despre cei care, peste veacuri, nu s-au mulţumit doar cu păzirea poruncilor, ci au tins spre desăvârşire, cum este cazul sfinţilor în general, dar şi al monahilor, care au văzut întotdeauna în invitaţia lui Hristos «Vinde toate câte ai şi le împarte săracilor şi vei avea comoară în ceruri, apoi vino de urmează Mie» chemarea la votul desăvârşitei sărăcii”.

În încheiere, părintele protopop a mulţumit lui Dumnezeu pentru această săptămână precum şi tuturor preoţilor pentru împreuna slujire, invitându-i pe oaspeţi la o agapă frăţească, oferită cu mult drag de către credincioşi.

Data: 1 decembrie 2014 • Vizualizări: 546