Schitul Feneș își va cinsti ocrotitorul

Schitul Feneș își va cinsti ocrotitorul
Luni, 9 noiembrie, Schitul Feneș din județul Caraș-Severin își va cinsti ocrotitorul
Autor: Serviciul Prezidial
Ocrotitorul Schitului Feneș din județul Caraș-Severin, Sfântul Nectarie de la Eghina, va fi cinstit luni, 9 noiembrie, de credincioșii care vor veni să se roage împreună cu obștea monahală în ziua hramului. Cu ocazia sărbătoririi ocrotitorului schitului, va fi prezent în mijlocul lor și Preasfințitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului, care înconjurat de un sobor de preoți și diaconi va săvârși Sfânta Liturghie în altarul de vară. Răspunsurile liturgice vor fi date de Grupul psaltic „Ethos” al Episcopiei Caransebeșului. La finalul Sfintei Liturghii toți credincioșii prezenți vor fi invitați să participe la o agapă frățească oferită din partea obștii monahale în curtea schitului.

Schitul Feneş a luat fiinţă la iniţiativa părintelui Constantin Bertea, vicar administrativ al Episcopiei Caransebeşului, în anul 2001 prin osteneala monahiei Macrina Vieriu. Lucrările au început cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Laurenţiu, Mitropolitul Ardealului, pe atunci Episcop al Caransebeşului. În clădirile dezafectate, preluate de către Episcopia Caransebeşului, s-a reuşit amenajarea unui paraclis, a unui corp de chilii, trapeză şi a unei anexe gospodăreşti. Începând cu luna septembrie a anului 2008 schitul a fost transformat în schit de călugări, obştea monahală existentă depunând eforturi de finalizare a bisericii Așezământului monahal.

Data: 6 noiembrie 2015 • Vizualizări: 696