Scrisoare către îngerul meu

Scrisoare către îngerul meu
Duminică, 4 septembrie, în parohia „Înălţarea Domnului” din Berzovia protopopiatul Reșița, după oficierea Sfintei Liturghii, în biserică a avut loc lansarea unei cărţi de poezie religioasă, intitulată sugestiv, „Scrisoare către îngerul meu”
Autor: Pr. Petrică Ghimboașă
Antologia de poezie religioasă a apărut cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Lucian Episcopul Caransebeșului şi reprezintă creaţia copiilor care fac parte din cercul literar „Mircea Sântimbreanu” din Berzovia, filială din Caraş- Severin a Centrului Naţional de Excelenţă Literară, al celor mai reprezentative condeie şcolare, sub egida Ministerului Educației şi Uniunii Scriitorilor din România, sub îndrumarea părintelui Petrică Ghimboașă şi sub îngrijirea profesorului Călin Chincea, preşedintele Centrului de Excelenţă Literară din judeţul Caraş-Severin.

Iniţiativa noastră a avut ca scop descoperirea Lui Dumnezeu prin versuri de către tinerii noştrii, mai cu seamă că dintre cei ce se regăsesc între autorii acestor versuri, se numără şi mulţi copii ce deservesc servicile religioase prin cântarea corală din cadrul parohiei noastre.

Prin expresia lor artistică, copiii au dat dovadă de un talent literar deosebit şi de o sensibilitate religioasă aparte, mai ales că mulţi dintre ei au deja numeroase premii obţinute la diferite concursuri literare naţionale.

Ne bucură faptul că totuşi mai avem şi copii in comunitatea noastră care nu doar că au preocupări serioase ,dar care mai aduc şi cinste localitaţii, domnului profesor. dr. Călin Chincea şi desigur, Bisericii strămoșești.

Data: 6 septembrie 2011 • Vizualizări: 1121