Seară de rugăciune şi colinde la Remetea Pogonici

Seară de rugăciune şi colinde la Remetea Pogonici
La invitaţia părintelui paroh Gelu Moldovan, Grupul „Strana Strămoşească” de la Biserica „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel-Govândari” din Reşiţa, a participat duminică 19 decembrie, la o seară de rugăciune şi colinde.
Autor: Pr. Petru Berbentia
La invitaţia părintelui paroh Gelu Moldovan, Grupul „Strana Strămoşească” de la Biserica „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel-Govândari” din Reşiţa, a participat duminică 19 decembrie, la o seară de rugăciune şi colinde.

Încă din prima lună a anului 2010, cu binecuvântarea PS Lucian, Episcopul Caransebeşului, parohia din Reşiţa a încheiat un act de bună-frăţietate cu parohia din Remetea Pogonici, în ideea susţinerii parohiilor mai mici din punct de vedere financiar, dar şi sub aspect pastoral şi chiar cultural.

Deşi parohia este mică, preotul paroh îşi face pe deplin datoria, fiind activ în viaţa micii comunităţi ortodoxe, cum şi un real sprijin pentru parohia cu care sunt înfrăţiţi, ori decâte ori este nevoie.

La ora Vecerniei, în biserică erau prezeţi mulţi din creştinii localnici, dar şi copii însoţiţi de cadre didactice din centrul de comună, care au participat la cântarea stranei.

Vecernia a fost săvârşită de pr. Petru Berbentia, parohul bisericii reşiţene, iar cântarea de strană a fost susţinută de către grupul coral venit pentru acesată seară specială.

După otpustul Vecerniei, preotul Gelu Moldovan a prezentat motivul prezenţei reşiţenilor în parohia ce o păstoreşte şi a propus copiilor să ne încânte cu colindele lor. Ceea ce s-a şi întâmplat!

În final, grupul „Strana Strămoşească” a interpretat un buchet de colinde tradiţionale, fiind răsplatiţi cu aplauze de către cei prezenţi. Apoi pr. Petru Berbentia a multumit pentru invitaţie şi a vorbit despre bucuria de a colinda în limba „vechilor Cazanii” şi despre faptul că suntem datori să-I mulţumim lui Dumnezeu pentru acest dar, ştiută fiind situaţia românilor de peste graniţă, ce luptă ca să-şi păstreze identitatea culturală, religioasă şi naţională. Au fost felicitaţi cei ce se ocupă de pregătirea copiilor, ca să nu uite tradiţiile noastre româneşti şi a fost apreciată relaţia de conlucrare fructuoasă cu oficialităţile locale.

Cu speranţa că am reuşit să petrecem o seară frumoasă, cu bucuria colindelor şi întăriţi prin rugăciune, mulţumim părintelui Gelu Moldovan şi parohienilor frăţiei sale.

Data: 21 decembrie 2010 • Vizualizări: 1385