Seara duhovnicească în filia Iertof

Seara duhovnicească în filia Iertof
În seara zilei de duminică, 22 august, Preasfinţitul Părinte Lucian Episcopul Caransebeşului a săvârşit o slujbă de Te-Deum în biserica filiei Iertof
Autor: Serviciul Prezidial
În seara zilei de duminică, 22 august a.c., Preasfinţitul Părinte Lucian Episcopul Caransebeşului a cercetat filia Iertof din cadrul parohiei Ciortea, protopopiatul Oraviţa, unde a săvârşit în biserica cu hramul „Înălţarea Domnului”, o slujbă de Te-Deum. Răspunsurile au fost date de un grup de preoţi membri ai corului protopopiatului Oraviţa.

La momentul cuvenit, Preasfinţitul Părinte Episcop Lucian, a rostit un bogat cuvânt de învăţătură, după care a împărţit iconiţe şi binecuvântări arhiereşti tututor celor prezenţi. Seara de rugăciune, desfășurată în prezenţa unui număr foarte mare de credincioşi, s-a dorit a fi un moment de regăsire în arealul apartenenţei credinciosului în viaţa Bisericii străbune.

Data: 23 august 2010 • Vizualizări: 1080