Seară duhovnicească în Parohia Moldova Nouă

Seară duhovnicească în Parohia Moldova Nouă
Joi, 21 noiembrie, la praznicul Intrarea în Biserică a Maicii Domnului, preoții care alcătuiesc grupa I a Centrului Pastoral Misionar,Protopopiatul Moldova Nouă, s-au întrunit în rugăciune la cea de-a III-a seară duhovnicească, săvârșind Taina Sfântului Maslu
Autor: Pr. Remus Căta
Joi, 21 noiembrie, la praznicul Intrarea în Biserică a Maicii Domnului, preoții care alcătuiesc grupa I a Centrului Pastoral Misionar din Protopopiatul Moldova Nouă, s-au întrunit în rugăciune la cea de-a III-a seară duhovnicească, săvârșind Taina Sfântului Maslu în Biserica „Sfinți Împărați Constantin și Elena” din cartierul Orașul Nou.

„Seara duhovnicească a fost un popas de rugăciune la începutul postului, dar și un imbold de a continua pe mai departe calea acestui post privind la ieslea minunată până la slăvitul Praznic al Nașterii Domnului, fiind totodată o chemare pentru credincioși și pentru noi toți, întocmai ca Prunca Maria, de a intra și cerceta cu râvnă Casa Domnului cu timp și fără timp, în duminici și sărbători”, a precizat părintele Remus Căta.

La Sfânta Taină a Maslului au participat șase preoți, protia fiind preluată de părintele Iova Megheleș, decanul de vârstă, alături de preoții Remus Căta parohul bisericii și coordonatorul Centrului, Ioan Matei, Ioan Nedelcu, Marian Sarchiz și părintele Laurențiu Panciu. În cuvântul de învățătură care a aparțínut preotului Ioan Matei de la Parohia Șușca, s-a subliniat importanța postului și a credinței dar mai ales a Sfintelor Taine în viața credinciosului. În încheiere părintele paroh a rostit cuvinte de mulțumire atât preoților împreună slujitori, cât și credincioșilor veniți la rugăciune.

Data: 22 noiembrie 2013 • Vizualizări: 582