Seară duhovnicească închinată Maicii Domnului

Seară duhovnicească închinată Maicii Domnului
Parohia „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel-Govândari” din Reşiţa a oferit credincioşilor o seară cultural-duhovnicească închinată Maicii Domnului
Autor: Pr. Petru Berbentia
Sfânta Fecioară Maria, este cinstită ca prima dintre toţi sfinţii, fiind "mai cinstită decât heruvimii şi mai mărită fără de asemănare decât serafimii". Însuşi Arhanghelul Gavriil, în Nazaret, a salutat-o cu cuvintele: "Bucură-te, ceea ce eşti plină de har, Domnul este cu tine. Binecuvântată eşti tu între femei!" (Luca 1,28).

Chiar admiraţia oamenilor pentru minunile pe care le făcea Mântuitorul şi pentru ceea ce învăţa, se adresa nu numai Lui Hristos, ci şi Maicii Sfinte. cum a zis odată o femeie din mulţime: "Fericit este pântecele care Te-a purtat şi fericiţi sunt sânii la care ai supt!" (Luca 11,27).

Am putea spune, deci, că cinstirea de care s-a bucurat Sfânta Fecioară din partea creştinilor a început încă din timpul vieţii ei, persoana ei fiind asociată tot timpul cu aceea a Fiului său şi respectată pentru aceasta.

Alăturându-se tuturor celor ce o cinstesc în chip deosebit, actorii Teatrului de Vest din Reşiţa, coordonaţi de dl. Dan Mirea, director artistic, Trio „Sabin Pautza”, condus de prof. Eremia Breşneni şi Grupul „Strana Strămoşească”, condus de prreotul - paroh Petru Berbentia, au susţinut duminică 20 martie un regal de muzică şi poezie închinat Maicii Domnului.

Astfel, la ceasul Vecerniei şi după ce ne-am rugat împreună în Biserica „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel-Govândari” din Reşiţa, în faţa credincioşilor, prezenţi în număr mare, actorii au recitat creaţii ale lui Mihai Eminescu, Zorica Laţcu, Bartolomeu Anania, Sf. Ioan Iacob Hozevitul.

Partiturile muzicale interpretate de cei trei profesori ai Liceului de muzică „Sabin Pautza”, au fost adevărate bijuterii compuse de Jean-Baptiste Loillet, Georg Friedrich Händel şi Ludwig van Beethoven. Cântările „Stranei Strămoşeşti”, imnuri liturgice şi alte cântari închinate Fecioarei Maria, au complectat seara de rugăciune, de la această a şasea ediţie a manifestării de cultură şi credinţă.

Suntem convinşi că acest parteneriat dintre Biserica noastră, Teatrul de Vest, Secţia „Vârsta a treia” a Bibliotecii Judeţene „Paul Iorgovici” şi Liceul de muzică, a adus bucurie în sufletele credincioşilor noştri.

Data: 23 martie 2011 • Vizualizări: 973