Şedinţă de lucru a Sfântului Sinod la Reşedinţa Patriarhală

Şedinţă de lucru a Sfântului Sinod la Reşedinţa Patriarhală
Luni, 29 octombrie 2012, la Reşedinţa Patriarhală, a avut loc Şedinţa de lucru a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române
Autor: www.basilica.ro
Biroul de presă al Patriarhiei Române ne informează:

În ziua de 29 octombrie 2012, în Sala Sinodală din Reşedinţa Patriarhală, sub preşedinţia Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, a avut loc şedinţa de lucru a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române.

Dintre hotărârile luate menţionăm:
- Aprobarea textului Pastoralei Sfântului Sinod la încheierea Anului Omagial al Sfântului Maslu şi al îngrijirii bolnavilor, care se va citi în prima duminică din Postul Naşterii Domnului (18 noiembrie 2012) în toate bisericile şi mănăstirile din Patriarhia Română;
- Proclamarea anului 2014 ca Anul omagial euharistic (al Sfintei Spovedanii şi al Sfintei Împărtăşanii) şi Anul comemorativ al Sfinţilor Martiri Brâncoveni în Patriarhia Română;
- Organizarea în anul 2013 a Concursului naţional Părintele Dumitru Stăniloae – 110 de la naştere, 20 de ani de la trecerea sa la cele veşnice;
- Aprobarea propunerilor celui de-al V-lea Congres naţional al Facultăţilor de Teologie Ortodoxă din Patriarhia Română cu tema Formare, calitate, competitivitate în învăţământul teologic universitar contemporan, care a avut loc la Mănăstirea Nicula între 24 - 26 septembrie 2012;
- Evaluarea învăţământului teologic preuniversitar seminarial şi liceal teologic;
- Intensificarea activităţilor pastorale şi cultural - educaţionale pentru copiii şi tinerii din diaspora română.

Data: 29 octombrie 2012 • Vizualizări: 1176