Şedinţă de lucru a Sfântului Sinod la Reşedinţa Patriarhală

Şedinţă de lucru a Sfântului Sinod la Reşedinţa Patriarhală

Album foto
Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române s-a reunit la Reşedinţa Patriarhală, în şedinţă de lucru, sub preşedinţia Preafericitului Părinte Patriarh Daniel
Autor: www.basilica.ro
În zilele de 24 – 25 octombrie 2011, în Sala Sinodală din Reşedinţa patriarhală, sub preşedinţia Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, se desfăşoară şedinţa de lucru a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române.

În prima zi a lucrărilor, ierarhii Sfântului Sinod l-au ales prin vot secret cu 35 de voturi din 42 valabil exprimate pe părintele arhimandrit Ignatie Trif în postul de Arhiereu - vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei şi Portugaliei, cu titulatura Mureşanul.

Dintre hotărârile luate menţionăm:

- Proclamarea anului 2013 ca Anul omagial al Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena în Patriarhia Română, la împlinirea a 1700 de ani de la Edictul de toleranţă religioasă de la Milano al împăratului Constantin cel Mare (313 – 2013);

- Aprobarea Pastoralei Sfântului Sinod pentru Postul Naşterii Domnului (Crăciunului) privind ajutorarea familiilor sărace;

- Organizarea în eparhiile Patriarhiei Române a unui concurs de educaţie social-filantropică în 2012, Anul omagial al Tainei Sfântului Maslu şi al îngrijirii bolnavilor;

- Editarea unei Istorii a parohiilor ortodoxe române;

- Implementarea programului de cateheză pentru adulţi Calea mântuirii în eparhiile Patriarhiei Române.

Data: 24 octombrie 2011 • Vizualizări: 1487