Şedinţa ordinară a Consiliului Eparhial la Caransebeş

Şedinţa ordinară a Consiliului Eparhial la Caransebeş
Sub preşedenţia Preasfinţitului Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului a avut loc la reşedinţa episcopală din Caransebeş, şedinţa ordinară a consiliului eparhial.
Autor: Serviciul Prezidial
Cu acest prilej s-a discutat situaţia personalului clerical şi neclerical din Eparhie: numiri, încadrări, transferuri, încetări de activitate din ultima perioadă. Tot la secţia bisericească s-a aprobat rezultatul concursului organizat de Centrul Eparhial şi s-a numit în postul vacant de preot slujitor la parohia „Adormirea Maicii Domnului” din Reşiţa, preotul Gheorghe Cristian Manole, începând cu data de 1 iunie 2012. S-a aprobat deopotrivă cererea pentru transfer în postul vacant de preot paroh la Parohia Reşiţa-Doman, a preotului Casian Văleanu, participant la concursul organizat pentru ocuparea unei parohii urbane. Totodată s-a adoptat o hotărâre privind conţinutul dosarului în vederea numirii într-un post neclerical în cadrul unităţilor Episcopiei Caransebeşului.

La propunerea conducerii Seminarului Teologic şi în consultare cu serviciul cultural al episcopiei s-au aprobat noi măsuri privind reorganizarea învăţământului teologic seminarial la Caransebeş;

Tot în cadrul şedinţei consiliului eparhial, la propunerea sectoarelor şi a membrilor prezenţi s-au adoptat noi măsuri pentru îmbunătăţirea vieţii spirituale, administrative şi social filantropice în Episcopia Caransebeşului.

Data: 1 iunie 2012 • Vizualizări: 1504