Şedinţa Permanenţei Consiliului Eparhial Caransebeş la începutul unui nou an

Şedinţa Permanenţei Consiliului Eparhial Caransebeş la începutul unui nou an
Miercuri, 18 ianuarie, la reşedinţa Episcopiei Caransebeşului, a avut loc şedinţa Permanenţei Consiliului Eparhial
Autor: Serviciu Prezidial
Miercuri, 18 ianuarie, la reşedinţa Episcopiei Caransebeşului, a avut loc şedinţa Permanenţei Consiliului Eparhial. Întâlnirea a fost prezidată de către Preasfinţitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului şi au participat părinţii protopopi din protopopiatele Oraviţa şi Reşiţa.

În cadrul şedinţei au fost discutate şi analizate diferite probleme de natură pastoral-misionară cu care se confruntă cele două protopopiate în momentul de faţă. Totodată, teologul Nichy Gheorghe a fost numit preot pe seama parohiei vacante Agadici din Protopopiatul Oraviţa,

Şedinţa Permanenţei Consiliului Eparhial a luat în discuţie şi calendarul manifestărilor misionare din primul semestru al anului 2012 pentru protopopiatele Oraviţa şi Reşiţa, iar apoi a fost centralizată colecta naţională pentru construirea ansamblului arhitectural al Catedralei Mântuirii Neamului.

Data: 19 ianuarie 2012 • Vizualizări: 2020