Seri duhovnicești și Taina Sf. Maslu în Parohia Mâtnicu Mare

Seri duhovnicești și Taina Sf. Maslu în Parohia Mâtnicu Mare
Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului, în perioada 30 noiembrie-6 decembrie, în Parohia Mâtnicu Mare, Protopopiatul Caransebeş, au avut loc tradiționalele seri duhovniceşti
Autor: Pr. Raul Vasile But
Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului, în perioada 30 noiembrie-6 decembrie, în Parohia Mâtnicu Mare, Protopopiatul Caransebeş, au avut loc serile duhovniceşti specifice perioadei Postului Crăciunului, seri la care preoţii invitaţi şi credincioşii parohiei s-au putut bucura de puterea rugăciunii şi a cuvântului ziditor din Sfânta Scriptură.

După serile de rugăciune la care preoții invitați: Pr. Ileana Nicolae-Parohia Ruginosu, Pr. Cheres Adrian-Parohia Iaz, Pr. Murariu Adrian-Parohia Zorlenț, Pr. Codrea Nicolae-Caransebeș, Pr. Boicu Bogdan-Parohia Rusca Teregova, s-au rugat alături de credincioșii prezenți în număr mare și au adus cuvânt de învățătură sfântă pentru toți fiii Bisericii.

La Taina Sf. Maslu, care a încununat perioada duhovnicească a postului, au participat, alături de părintele paroh Raul Vasile But, şaşe preoţi: Pr. Alin Vasile Câmpean, consilier administrative-bisericesc al Episcopiei Caransebeșului, Pr. Iaremciuc Ioan-Copăcele, pr. Jucu Aurelian-Zăgujeni, pr. Traian Florei-Jupa, pr.Doru Oproiu-Zorlencior, pr. Bob Aron-Rugi, desăvârșind bucuria credincioșilor de a lua parte la una din cele șapte Taine ale Bisericii. Aceştia au mijlocit, prin rugăciunile lor, pentru sănătatea trupească şi sufletească a credincioşilor acestei parohii, cu rugăciunile atât de frumoase aşezate de Biserică în această Taină. Credincioşii veniţi în număr mare au primit şi semnul văzut al harului tămăduitor, prin ungerea cu unt-de-lemn sfinţit „întru numele Domnului”, bucurându-se de grija pe care Biserica dreptmăritoare o arată credincioşilor săi.

În toate posturile de peste an și nu numai, suntem chemaţi de către Dumnezeu la întoarcerea spre Biserică şi spre faptele duhovniceşti plăcute Lui; în perioada aceasta, cu atât mai mult, credincioşii parohiei noastre au fost binecuvântaţi cu bucuria de a se ruga în Casa Dumnezeului Ceresc, chemaţi fiind de glasul dragostei pentru Pruncul Sfânt Iisus Hristos, Cel ce a ales a se naște din Fecioara Preacurată ăn ieslea Betleemului, spre mântuirea noastră, a tuturor.

Data: 8 decembrie 2015 • Vizualizări: 536