Seri duhovniceşti în Parohia Mâtnicu Mare

Seri duhovniceşti în Parohia Mâtnicu Mare
În perioada 5 – 9 decembrie a.c., în cercul pastoral – misionar Constantin-Daicoviciu din Protopopiatul Caransebeş, s-au desfăşurat binecunoscutele „seri duhovniceşti”, seri de spiritualitate şi de bucurie sfântă prin comuniune şi rugăciune.
Autor: Pr. Raul But
Astfel, luni, 5 decembrie, părintele Claudiu Velici – Parohia Vârciorova - a vorbit credincioşilor despre sfinţenie şi despre modalitatea de a ajunge la sfinţenie prin faptele bune pe care le săvârșim în faţa lui Dumnezeu şi în slujba aproapelui nostru. Marţi, 6 decembrie, părintele arhimandrit Constantin Timiș, Exarhul mănăstirilor din Episcopia Caransebeșului, a vorbit celor prezenţi despre importanţa Tainei Spovedaniei în apropierea de Dumnezeu, iar părintele Florin Grozăvescu – Parohia Valea Cenchii din Caransebeş – despre dragostea și bucuria rugăciunii comune în Postul Nașterii Mântuitorului Iisus Hristos. Miercuri, 7 decembrie, părintele Ioan Cucul – Parohia Zorile – a vorbit despre proorociile vechi testamentare cu privire la venirea lui Mesia, iar joi, 8 decembrie, părintele Mihai Iliuş, Parohia „Naşterea Sfântului Ioan Botezătorul” din Caransebeş a vorbit despre post şi dragostea de semeni.

Vineri, 9 decembrie, s-a aflat în mijlocul credincioşilor părintele Emanuel Vântu – Parohia Sălbăgelu Vechi – care în cuvântul său a vorbit despre păcatul împotriva Duhului Sfânt ca şi păcat împotriva vieții noastre. „Fiecare seară a fost binecuvântată de prezenţa a câte unuia sau chiar mai mulți preoți, care au contribuit prin rugăciune şi cuvânt la apropierea turmei Lui Hristos de Păstorul Cel Adevărat, de adevărurile sfinte şi sfinţitoare ale Evangheliei. Preoţii invitaţii s-au rugat alături de noi, aducând mulţumire Bunului Dunezeu pentru binecuvântările dăruite parohiei noastre şi credincioşilor noştri. Prin aceste importante manifestări religioase din fiecare seară, ne-am plecat genunchii şi ne-am rugat pentru cei care nu-L cunosc pe Dumnezeu şi pentru cei care sunt nepăsători faţă de Dumnezeu, astfel încât, viaţa credincioşilor să fie cu adevărat vie şi clădită pe temelia vieţuirii reale cu Hristos şi în Hristos prin practicarea credinţei şi nu prin pasivitateduhovnicească”, ne-a mărturisit pătintele paroh Raul Vasile But.

Acestora li s-au alăturat copiii și tinerii localității, precum şi copiii Grădiniței din Mâtnicu Mare, îndrumaţi de doamna educatoare Raluca Lațcu, care au pregătit un program de poezii creștine și colinde. Pentru jertfa şi osteneala lor, organizatorii au pregătit daruri – semn al dragostei și al binecuvântării lui Dumnezeu pentru toţi copiii. De asemenea, corul de colindători ai Parohiei Mâtnicu Mare, conduși de doamna Felicia But și de tânărul teolog Cristian Nicolae Iova, au încheiat fiecare seară de rugăciune, invitând la cântare pe toți credincioșii prezenți.

Serile duhovniceşti s-au încheiat prin oficierea Tainei Sfântului Maslu, duminică 11 decembrie, la care au slujit părintele Ioan Iaremciuc – Parohia Copăcele, părintele Trandafir Alba, preot misionar pentru Filia Sălbăgelu Nou, părintele Augustin Bobi Bobean, preot misionar la Centrul Social „Sfântul Vasile cel Mare” din Caransebeș, părintele Virgil Voinea – Parohia Borlova şi părintele Raul Vasile But – Parohia Mâtnicu Mare. Cuvântul de învăţătură a fost rostit de către părintele Virgil Voinea. Şi anul acesta, serile duhovniceşti organizate în Parohia Mâtnicu Mare din Protopopiatul Caransebeş, au avut menirea de a pregăti credincioşii acestei comunităţi pentru întâmpinarea marelui praznic al creştinătăţii Naşterea Domnului nostru Iisus Hristos.

Data: 14 decembrie 2011 • Vizualizări: 2605