Sesiune de lucru „Alege Şcoala” în protopopiatul Reşiţa

Sesiune de lucru „Alege Şcoala” în protopopiatul Reşiţa
În perioada 27 – 28 februarie, cu binecuvântarea Preasfinţitului Lucian Episcopul Caransebeşului, s-a desfăşurat la Reşiţa o nouă sesiune de lucru în cadrul proiectului „Alege Şcoala”
Autor: Pr. Valentin Popovici,
Şedinţele de lucru au fost coordonate pe pr. Sorin Lungoci şi domnul Silviu-Gabriel Iordache, reprezentant zonal al fundaţiei Word Vision România. Proiectul face parte din programul Operaţional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013 Axa Prioritară 2 „Corelarea învăţării pe tot parcursul vieţii cu piaţa muncii”, domeniul major de intervenţie 2.2, POSDRU/91/2.2/S/62341. „Prevenirea şi corectarea părăsirii timpurii a şcolii”.

Obiectivul general al proiectului „Alege Şcoala!” îl constituie prevenirea şi combaterea fenomenului de părăsire timpurie a şcolii şi prevenirea delincvenţei juvenile prin dezvoltarea unor soluţii alternative de tip „Şcoala de Duminică” la nivel de parohie. Proiectul conţine programe speciale pentru menţinerea elevilor în educaţie şi prevenirea părăsirii timpurii a şcolii şi a inclus pe parcursul sesiunilor prezentate de formatori următoarele obiective: activităţi adresate formatorilor, activităţi adresate copiilor, organizarea de activităţi de creaţie şi concursuri cu premii pe teme date.

În cadrul acestei ultime sesiuni au fost prezentate video proiecţii power – point, modele video de lecţii catehetice, lecţii demonstrative realizate pe munca în echipe, prezentarea unor metode practice de educaţie religioasă în parohie, alte metode pentru implementarea şi continuarea proiectului şi formularistică.

Sesiunea s-a încheiat cu propunerea realizării ultimilor paşi ai proiectului „Alege Şcoala” ce impune lecţii de lucru cu elevii înscrişi de fiecare parohie până la încheierea proiectului când se va face bilanţul evoluţiei sale în timp printr-un raport prezentat de fiecare preot implicat.

Data: 1 martie 2013 • Vizualizări: 665