Sf. Nicolae acasă la Sf. M. Mc.Gheorghe din Moldova Nouă

Sf. Nicolae acasă la Sf. M. Mc.Gheorghe din Moldova Nouă
Sfântul Nicolae a fost sărbătorit și anul acesta cu mare bucurie in Parohia Sf. M. Mc. Gheorghe din Moldova Nouă
Autor: Pr. Gheorghe Băloi
Sfântul Nicolae a fost sărbătorit și anul acesta cu mare bucurie in Parohia Sf. M. Mc. Gheorghe din Moldova Nouă. Copii însoțiți de părinți au venit și au participat la Sf. Liturghie, cunoscând încă o dată bunătatea și iubirea Sf. Nicolae față de ei. Apoi pr. protopop Martinovici Bogoliub și pr. Băloi Gheorghe i-au împărtășit cu Trupul și Sangele lui Iisus Hristos apoi primind din partea Bisericii câte-un dar, de care s-au bucurat.

Prin această acțiune s-a arătat încă o dată frumoasa colaborare a Bisericii cu Școala căci majoritatea copiiior au fost însoțiți de profesori și educatori. La sfârșitul Sf. Liturghii, copiii Centrului de Tineret Sf. M. Mc. Gheorghe din Moldova Nouă au susținut un program de colinde urând tuturor Sărbători fericite.

Această sărbătoare a fost o bucurie pentru toată parohia căci bătrâni și tineri s-au bucurat împreuna de cel mai iubit dintre sfinți colindând si asteptând astfel Marele praznic al Nașterii Domnului.

Data: 8 decembrie 2016 • Vizualizări: 321