„Sfântul Cuvios Grigorie Decapolitul” sărbătorit la Mănăstirea Bistriţa Olteană

„Sfântul Cuvios Grigorie Decapolitul” sărbătorit la Mănăstirea Bistriţa Olteană
În ziua prăznuirii Sfântului Cuvios Grigorie Decapolitul Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, împreună cu un sobor de ierarhi şi peste 50 de preoţi şi diaconi, a oficiat Sfânta Liturghie Arhierească la Mănăstirea Bistriţa Olteană, care îl are ca ocrotitor pe Sfântul Grigorie Decapolitul
Autor: www.arhiram.ro
În ziua prăznuirii Sfântului Cuvios Grigorie Decapolitul, un mare apărător al Ortodoxiei, astăzi, 20 noiembrie 2012, Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, împreună cu un sobor de ierarhi şi peste 50 de preoţi şi diaconi, a oficiat Sfânta Liturghie Arhierească la Mănăstirea Bistriţa Olteană, care îl are ca ocrotitor pe Sfântul Grigorie Decapolitul.

Din soborul de ierarhi au făcut parte Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscopul Argeşului şi Muscelului, Preasfinţitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, Preasfinţitul Părinte Visarion, Episcopul Tulcii, Preasfinţitul Părinte Macarie, Episcopul Ortodox Român al Europei de Nord şi Preasfinţitul Părinte Emilian Lovişteanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului.

Sărbătoarea a început cu slujba Privegherii în seara zilei de 19 noiembrie, iar astăzi a continuat cu Acatistul „Sfântului Grigorie Decapolitul” şi cu Sfânta Liturghie. În cuvântul de învăţătură, ÎPS Părinte Irineu, a prezentat viaţa, activitatea şi slujirea Sfântului Cuvios Grigorie Decapolitul, îndemnând pe credincioşii prezenţi să-i urmeze exemplul.

Răspunsurile la strană au fost oferite de către corala maicilor „Sfântul Grigorie Decapolitul” a chinoviei vâlcene. La sărbătoare au mai fost prezenţi stareţi şi stareţe de la mănăstirile din Eparhie şi din ţară şi sute de pelerini din parohiile vâlcene şi din ţară.

Data: 20 noiembrie 2012 • Vizualizări: 869