Sfântul Iosif cel Nou de la Partoș, sărbătorit la Liceul din Bozovici

Sfântul Iosif cel Nou de la Partoș, sărbătorit la Liceul din Bozovici
Marţi, 15 septembrie, în a doua zi de şcoală, elevii şi profesorii Liceului Teoretic „Eftimie Murgu” din Bozovici l-au sărbătorit pe Sfântul Iosif cel Nou de la Partoş
Autor: Pr. Petrică Zamela
Marţi, 15 septembrie, în a doua zi de şcoală, elevii şi profesorii Liceului Teoretic „Eftimie Murgu” din Bozovici l-au sărbătorit pe Sfântul Iosif cel Nou de la Partoş, ocrotitorul Banatului, prin participarea la Sfânta Liturghie, oficiată în paraclisul instituţiei şcolare, de către pr. prof. Petrică Zamela, cadru didactic al şcolii, răspunsurile liturgice fiind date de către elevi.

Paraclisul Liceului Teoretic „Eftimie Murgu” din Bozovici, cu hramul „Bunavestire” a luat fiinţă în anul 2009, fiind amenajat la subsolul clădirii, lucru ce îi conferă spaţiului sacru un profund aer meditativ, ducând gândul înspre vechile catacombe creştine.

Amenajarea acestuia s-a făcut cu sprijinul şi susţinerea materială şi morală a profesorilor, elevilor şi a unor oameni inimoşi din Valea Almăjului, fiind târnosit de către Preasfinţitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului, la dată de 27 martie, 2010.

Data: 18 septembrie 2015 • Vizualizări: 785