Sfântul Mare Mucenic și Tămăduitor Pantelimon prăznuit la Oravița

Sfântul Mare Mucenic și Tămăduitor Pantelimon prăznuit la Oravița
Sâmbătă, 27 iulie, Capela cu hramul „Sfântul Mare Mucenic și Tămăduitor Pantelimon” din incinta Spitalului Orășenesc Oravița și-a cinstit ocrotitorul
Autor: Serviciul Prezidial
La orele serii, preoți, medici, asistenți, precum și numeroși credincioși au participat la slujba de sfințire a apei, iar mai apoi s-au citit rugăciuni pentru tămăduirea celor bolnavi, precum și rugăciuni de mulțumire pentru binefacerile primite de la Dumnezeu. La final, au fost miruiți toți cei prezenți, iar preoții slujitori i-au cercetat pe cei bolnavi, ungându-i cu untdelemn sfințit.

Capela cu hramul „Sfântul Mare Mucenic și Tămăduitor Pantelimon” a fost renovată și amenajată corespunzător în vara anului 2012, iar la data de 24 noiembrie 2012, a primit binecuvântarea Preasfințitului Lucian, Episcopul Caransebeșului. Aceasta este deschisă zilnic, sfintele slujbe fiind săvârșite după rânduială pentru cei bolnavi în zilele de miercuri și vineri.

Data: 29 iulie 2013 • Vizualizări: 1303