Sfântul Maslu la Parohia Ruşchiţa

Sfântul Maslu la Parohia Ruşchiţa
Duminică, 25 martie, de praznicul Bunei Vestiri, în biserica parohială cu hramul „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” şi „Bunavestire” din Ruschiţa s-a săvârşit Taina Sfântului Maslu
Autor: Pr. Romulus Frîncu
Duminică, 25 martie, de praznicul Buneivestiri, la orele serii, în biserica parohială cu hramul „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” şi „Bunavestire” din Ruschiţa s-a săvârşit Taina Sfântului Maslu la care au luat parte oficialități locale alături de un număr mare de credincioși.

Alături de părintele paroh Mihai Boran au fost prezenţi: pr. Petru-Cristian Ciric de la Parohia Turnu Ruieni, pr. Emanuel Alin Simeria de la Catedrala episcopală Învierea Domnului și Sf. Prooroc Ilie Tesviteanul şi pr. pensionar Romulus Frîncu din Băuțar.

Cuvântul de învăţătură la rostit Pr. Emanuel Alin Simeria care a vorbit despre post, fapte bune și milostenie. După încheierea Sfântului Maslu preoţi împreună cu credincioşi au participat la o agapă frăţească.

Data: 26 martie 2018 • Vizualizări: 226