Sfântul şi Marele Mir a fost Sfinţit în Catedrala Patriarhală 

Sfântul şi Marele Mir a fost Sfinţit în Catedrala Patriarhală 
Preasfinţitul Părinte Lucian Episcopul Caransebeşului a participat la Sfânta Liturghie şi la slujba de sfinţire a Sfântului şi Marelui Mir oficiate în Catedrala Patriarhală din Bucureşti sub protia Preafericitului Părinte Patriarh Daniel
Autor: www.basilica.ro
Preafericitul Părinte Patriarh Daniel împreună cu membrii Sântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române au sfințit astăzi, 1 aprilie, Sfântul şi Marele Mir. Slujba a fost oficiată în Catedrala Patriarhală din București. A fost pentru a douăzecişiuna oară când în Biserica Ortodoxă Română se sfinţeşte Sfântul şi Marele Mir. Anul acesta s-au preparat 300 de litrii de Mare Mir, care a fost împărțit tuturor Eparhiilor din Patriarhia Română.

De asemenea la finalul Sfintei Liturghii Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a mulţumit tuturor celor care au contribuit la pregătirea Sfântului şi Marelui Mir. La sfârşit Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a împărţit fiecărei eparhii câte o amforă de 5 litri cu Sfântul şi Marele Mir.

Data: 2 aprilie 2010 • Vizualizări: 2072