Sfinţirea unei noi capele şcolare în Reşiţa

Sfinţirea unei noi capele şcolare în Reşiţa

Album foto
Luni, 5 decembrie 2011, Preasfinţitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului, a sfinţit şi binecuvântat capela şcolară din incinta Colegiului Naţional „Traian Lalescu” din Reşiţa
Autor: Serviciul Prezidial
Luni, 5 decembrie 2011, Preasfinţitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului, a sfinţit şi binecuvântat capela şcolară din incinta Colegiului Naţional „Traian Lalescu” din Reşiţa. La slujba de sfinţire au particpat autorităţi judeţene, conducerea colegiului, membrii corpului profesoral, precum şi elevii instituţiei de învăţământ.

În cuvântul său de învăţătură Chiriarhul a precizat: „Cred că această capelă, binecuvântată astăzi, dă posibilitatea elevilor şi deopotrivă profesorilor, să-şi aducă aminte de Dumnezeu, în special în duminici şi sărbători, dar cred că şi în fiecare zi, în toată vremea şi în tot ceasul. Având o capelă binecuvântată într-o şcoală avem şi binecuvântarea lui Dumnezeu, ajutorul lui Dumnezeu peste instituţia respectivă şi pentru toţi cei care se ostenesc în această instituţie: cadre didactice, elevi şi personal administrativ. Vreau să cred că această capelă, cu hramurile „Sfântul Nicolae” şi „Sfinţii Trei Ierarhi: Vasile cel Mare, Grigorie Teologul şi Ioan Gură de Aur”, va fi o capelă permanent deschisă pentru toţi cei care vor avea nevoie de rugăciune şi îşi vor aduce aminte de Dumnezeu, pentru că trebuie să ne aducem aminte de Dumnezeu nu numai când ne este greu, când avem examene avem examene, când avem probleme, când avem necazuri, ci se cuvine să ne aducem aminte de Dumnezeu în toată vremea şi în tot ceasul pentru că El este Creatorul, Mântuitorul şi Sfinţitorul vieţii noastre”.

La final slujbei de sfinţire părintele Nicolae Chiosa, profesorul de religie şi îndrumătorul duhovnicesc al elevilor, a fost hirotesit iconom, iar directorul colegiului domnul profesor Pavel Ghimboaşă a primit ordinul eparhial „Diploma de onoare Sfântul Prooroc Ilie Tesviteanul”. În încheiere, elevii au susţinut în faţa oaspeţilor un concert de colinde.

Capela Colegiului Naţional „Traian Lalescu” din Reşiţa are hramurile „Sfântul Ierarh Nicolae” şi „Sfinţii Trei Ierarhi: Vasile cel Mare, Grigorie Teologul şi Ioan Gură de Aur”, este a patra de pe raza judeţului Caraş Severin, a fost realizată prin jertfa şi osteneala părintelui Nicolae Chiosă împreună cu Consiliul Judeţean Caraş Severin, alături de conducearea instituţiei de învăţământ.Data: 7 decembrie 2011 • Vizualizări: 870