Simpozion teologic la Deva

Simpozion teologic la Deva
Joi, 7 martie, la invitaţia Preasfinţitului Gurie, Episcopul Devei şi Hunedoarei, Preasfinţitul Lucian a participat la deschiderea lucrărilor simpozionului teologic intitulat „Dreptul canonic în viaţa Bisericii
Autor: Serviciul Cultural
Joi, 7 martie, la invitaţia Preasfinţitului Gurie, Episcopul Devei şi Hunedoarei, Preasfinţitul Lucian a participat la deschiderea lucrărilor simpozionului teologic intitulat „Dreptul canonic în viaţa Bisericii. In memoriam preot profesor dr. Liviu Stan (1910-1973)“. Acesta a fost organizat de către Episcopia Devei şi Hunedoarei în zilele de 7-8 martie 2013, în municipiul Deva.

Lucrările simpozionului s-au desfăşurat în Sala „Spiru Haret“ a Inspectoratului Şcolar Judeţean din Hunedoara, lucrările întâlnirii ştiinţifice propriu-zise, structurate pe două secţiuni: „Preot prof. dr. Liviu Stan - contribuţii teologice“ şi „Dispoziţii legislativ-canonice - istorie şi actualitate“.În cadrul simpozionului Preasfinţitul Părinte Episcop Lucian a susţinut comunicarea cu tema „Preotul profesor Liviu Stan şi problema înfiinţării Episcopiei Timişoarei”. La acest eveniment, încununat de prezenţa mai multor ierarhi, au participat peste 20 de profesori de teologie, din centre universitare precum Bucureşti, Sibiu, Alba Iulia, Iaşi, Arad, Timişoara, Constanţa

Data: 9 martie 2013 • Vizualizări: 659