Simpozionul internaţional „Mărturisire, Cinstire şi Recunoştinţă” în Episcopia Severinului

Simpozionul internaţional „Mărturisire, Cinstire şi Recunoştinţă” în Episcopia Severinului
Luni, 3 iunie, la Drobeta Turnu Severin a debutat Simpozionul internaţional „Mărturisire, Cinstire şi Recunoştinţă”, sub genericul „Mehedinţi - istorie, cultură şi spiritualitate”, ediţia a VI-a.
Autor: www.episcopiaseverinului.ro
Luni, 3 iunie, la Drobeta Turnu Severin a debutat Simpozionul internaţional „Mărturisire, Cinstire şi Recunoştinţă”, sub genericul „Mehedinţi - istorie, cultură şi spiritualitate”, ediţia a VI-a. Manifestarea ştiinţifică şi academică este organizată de Episcopia Severinului şi Strehaiei, în parteneriat cu Facultatea de Teologie Ortodoxă din Craiova, cu binecuvântarea ÎPS Mitropolit Irineu al Olteniei.

Locaţia simpozionului este sala de festivități a Hotelului Severin din Drobeta Turnu Severin. În deschiderea simpozionului a fost săvârşită o slujbă Te-Deum, după ce la orele dimineţii, ierarhul Severinului şi Strehaiei a săvârşit Sfânta Liturghie la Paraclisul Catedralei Episcopale. La demersul ştiinţific participă cu prelegeri ierarhi, profesori de teologie, de istorie, oasmeni de cultură şi cercetători de prestigiu din România, Serbia, Cehia și Republica Moldova. Comunicările de anul acesta se încadrează în două sfere tematice: 2013 -„Anul omagial al Sf. Împăraţi Constantin şi Elena” şi Anul comemorativ ,,Dumitru Stăniloae” - 110 ani de la naşterea sa şi 20 de ani de la trecerea sa la cele veşnice.

În cadrul simpozionului sunt prezentate lucrări care reliefează urmările Edictului de la Mediolan, convertirea Sfântului Împărat Constantin cel Mare la creştinism, aspecte privitoare la promovarea valorilor creştine, precum şi promulgarea de legi şi canoane favorabile demnităţii umane.De asemenea, au avut loc lansări de carte, printre care și nr. 5 al volumului „Mehedinţi - istorie, cultură şi spiritualitate”. Membrii corului Kinonia al Episcopiei Severinului şi Strehaiei au interpretat cântări în cinstea Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena.

Simpozionul continuă şi în zilele următoare. Prin organizarea simpozionului anual se are în vedere promovarea valorilor culturii şi educaţiei creştin-ortodoxe în cuprinsul Episcopiei Severinului şi Strehaiei, urmărindu-se intensificarea trăirii religioase, aprofundarea cunoaşterii istoriei şi culturii mehedințene.

Data: 4 iunie 2013 • Vizualizări: 700