Simpozionul internaţional Mehedinţi - istorie, cultură şi spiritualitate

Simpozionul internaţional Mehedinţi - istorie, cultură şi spiritualitate
La Drobeta Turnu Severin au debutat luni, 12 mai, lucrările simpozionului internaţional Mehedinţi - istorie, cultură şi spiritualitate
Autor: www.episcopiaseverinului.ro
Organizat cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, prin Sectorul Cultural al Centrului Eparhial, în parteneriat cu Facultatea de Teologie din Craiova, manifestarea reuneşte, până pe 14 mai, nume sonore ale culturii româneşti contemporane, personalităţi de seamă cu expertiză în diverse domenii ştiinţifice.

Cei peste 135 de invitaţi, printre care se numără şi câţiva ierarhi de frunte ai Bisericii Ortodoxe Române, vor susţine diverse comunicări ce vor fi încorporate în următorul număr al volumului „Mehedinţi - istorie, cultură şi spiritualitate”, editat şi publicat de Editura Didahia a Episcopiei Severinului şi Strehaiei.

Prima zi a simpozionului a început cu săvârşirea Sfintei Liturghii arhiereşti de către Chiriarhul locului, în Paraclisul Catedralei episcopale din municipiu. A urmat slujba Te Deumului, oficiată în deschiderea lucrărilor de către Preasfinţitul Părinte Visarion, Episcopul Tulcii, la care au luat parte invitaţii simpozionului şi angajaţii Centrului Eparhial.

Cei prezenţi au ascultat apoi cuvântul de binecuvântare al Preasfinţitului Nicodim, care a amintit şi despre Sf. M. Mc. Ioan Valahul, serbat pe 12 mai, martirizat de către turci, asemenea Sf. Voievod Constantin Brâncoveanu. Părintele Episcop a prezentat şi temele generale ce vor fi aduse în discuţie zilele acestea. Astfel, manifestările culturale de la Turnu Severin sunt prilejuite de proclamarea de către Patriarhia Română a anului 2014 ca fiind „Anul omagial euharistic (al Sfintei Spovedanii şi al Sfintei Împărtăşanii)” şi „Anul comemorativ al Sfinţilor Martiri Brâncoveni” în Patriarhia Română. Pe lângă aceste două teme, sunt vizate şi altele cu rezonanţe locale sau naţionale: aniversări de personalităţi, parohii, mănăstiri, localităţi, 100 de ani de la moartea lui Carol I.

Înainte de prezentarea propriu-zisă a lucrărilor ştiinţifice, Corul Kinonia al Episcopiei Severinului şi Strehaiei a susţinut înaintea auditoriului un recital de muzică bizantină, prezentând un buchet de alcătuiri psaltice închinat Sfinţilor Martiri Brâncoveni. Formaţia severineană de muzică sacră, condusă de Arhid. Dr. Adrian Cristian Maziliţa, a oferit o interpretare de excepţie a unor fragmente din slujba Sfinţilor Brâncoveni, încheiate monumental cu balada Brâncovenilor, creaţie muzicală neegalată ca frumuseţe şi conţinut. După momentul artistic de profundă emoţie, distinşii invitaţi au dat curs comunicărilor pregătite.

Dintre ierarhii Bisericii Ortodoxe Române care susţin în aceste zile comunicări ştiinţifice, amintim pe: Înaltpreasfinţitul Părinte Acad. Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, Înaltpreasfinţitul Părinte Prof. Dr. Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, Preasfinţitul Lucian, Episcopul Caransebeşului, Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, Preasfinţitul Visarion, Episcopul Tulcii, Preasfinţitul Gurie, Episcopul Devei şi Hunedoarei, Preasfinţitul Daniil, Episcop-locţiitor al Episcopiei Daciei Felix, Preasfinţitul Siluan, Episcopul Ortodox Român al Ungariei, Preasfinţitul Macarie, Episcopul Ortodox Român al Europei de Nord şi Preasfinţitul Emilian Lovişteanu, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului.

În prima zi a simpozionului a avut loc şi lansarea numărului 6 al volumului „Mehedinţi - istorie, cultură şi spiritualitate”, care conţine comunicările ştiinţifice prezentate în cadrul aceluiaşi program cultural din anul 2013. De asemenea, Conf. Univ. Dr. Tudor Răţoi a lansat oficial volumul VIII al publicaţiei „Documente ale municipalităţii severinene (1928)”, iar Prof. Dr. Florin Epure şi-a prezentat lucrarea „Ctitoriile lui Matei Basarab din Oltenia”.

În cursul zilei de marţi, 13 mai, vor avea loc încă două lansări de carte, de această dată, de muzică bizantină. Este vorba despre „Vecernia şi Utrenia Adormirii Sf. Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu”, compoziţie muzicală aşezată pe notaţie psaltică de Arhid. Dr. Adrian Maziliţa şi „Noul Doxastar: Triodul şi Penticostarul” prelucrat în româneşte de Anton Pann şi reeditată pentru întâia dată după 161 de ani de un colegiu redacţional format din 5 membri ai Grupului Psaltic „Sf. Nicodim”, sub coordonarea Arhid. Adrian Olarean.

Data: 13 mai 2014 • Vizualizări: 642