Simpozionul internaţional „Vocaţia mărturisitoare a Bisericii. De la Sfânta Taină a Botezului la jertfa martirică”, la Rm.Vâlcea

Simpozionul internaţional „Vocaţia mărturisitoare a Bisericii. De la Sfânta Taină a Botezului la jertfa martirică”, la Rm.Vâlcea
Cu prilejul celei de-a XIII–a ediţii a manifestărilor religioase şi culturale dedicate prăznuirii Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul s-a desfăşurat Simpozionul Internaţional „Vocaţia mărturisitoare a Bisericii. De la Sfânta Taină a Botezului la jertfa martirică”
Autor: www.arhiram.ro
Cu prilejul celei de-a XIII–a ediţii a manifestărilor religioase şi culturale dedicate prăznuirii Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul, ocrotitorul spiritual al Râmnicului, în Sala de festivităţi „Iosif Episcopul” a Aşezământului Pastoral-Cultural „Sfântul Ierarh Calinic” din cadrul Centrului Eparhial al Arhiepiscopiei Râmnicului, s-a desfăşurat, Simpozionul Internaţional „Vocaţia mărturisitoare a Bisericii. De la Sfânta Taină a Botezului la jertfa martirică”.

La acest demers ştiinţific au fost invitaţi ierarhi ai Bisericii Ortodoxe Române, profesori de teologie, istorici din ţară, personalităţi ale vieţii culturale vâlcene, jurnalişti, monahi şi monahii, profesori şi elevi ai Seminarului Teologic din Râmnicu Vâlcea.

Evenimentul s-a bucurat şi de participarea Înaltpreasfinţitul Părinte Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului, Preasfinţitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, şi Preasfinţitul Părinte Emilian Lovişteanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului.

În deschiderea simpozionului, Înaltpreasfinţitul Părinte Gherasima rostit cuvântul de întâmpinare, după care, Preasfinţitul Părinte Emilian Lovişteanul în calitate de gazdă al întâlnirii a prezentat evenimentul. În continuare, potrivit programului, ierarhii, cercetătorii şi profesorii invitaţi şi-au prezentat în plen comunicările, lucrări care vor fi tipărite în cursul anului într-un volum la editura Arhiepiscopiei Râmnicului.

Simpozionul s-a desfăşurat în două părţi. În prima parte dedicată Mărturisirii credinţei în Sfânta Taină a Botezului şi a Căsătoriei au fost prezentate următoarele referate:

- PS Lucian, Episcopul Caransebeşului - Taina Botezului în Didahiile Sfântului Antim Ivireanul.

- PS Gurie, Episcopul Devei şi Hunedoarei - Destinul familiei într-o societate aflată sub hegemonia provizoratului. Repere de psiho-sociologie pastorală aplicată.

- Dr. Talaat Takla Mourkus Ataas - preşedintele Asociaţiei Ortodoxe Copte „Sfântul Mina“ din România – Taina Sfântului Botez şi a Sfintei Cununii în Biserica Ortodoxă Coptă din Egipt. Rânduială şi semnificaţie teologică.

- Pr. Conf. Dr. Ilie Ivan, Facultatea de Teologie Piteşti. – De la Betleemul duhovnicesc la Golgota Învierii.

- Pr. Dr. Nicolae Proteasa, Directorul Seminarului Teologic „Sfântul Nicolae” Râmnicu-Vâlcea, – Curajul mărturisirii.

- Pr. Irinel Mihai Cojocaru, Seminarul Teologic „Sf. Nicolae” Râmnicu-Vâlcea, – Persoana umană ca intenţionalitate spre comuniune jertfelnic-mărturisitoare.

- Ierom. Nectarie Liciu, – Reprezentarea icoanei Botezului în bisericile vâlcene din sec. XVI-XVIII. Biserica Bolniţă a Mănăstirii Cozia şi Biserica Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena a Mănăstirii Horezu.

În cea de-a doua parte a Simpozionului dedicată Decretului 410/1959 şi prigoanei comuniste împotriva monahismului românesc Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei a prezentat un referat despre curentul neoisihast şi părintele Arhim. Vartolomeu Androni, Exarhul Mănăstirilor din Arhiepiscopia Râmnicului despre Vocaţia mărturisitoare a monahismului românesc. Tot aici a fost prezentat documentar realiyat de Biroul Media din cadrul Arhiepiscopiei Râmnicului în care sunt prezentate mărturii ale monahilor şi monahiilor care au suferit în urma Decretului 410/1959.

În cadrul Simpozionului a avut loc şi lansarea volumului „Femeia în Biserică, familie şi societate” a Episcopului Vartolomeu Stănescu, ediţie îngrijită şi prefaţată de Preasfinţitul Părinte Emilian Lovişteanul şi apărută la Editura „Sfântul Antim Ivireanul” a Arhiepiscopiei Râmnicului cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Gherasim. Cartea a fost prezentată de către părintele Constantin Olariu, iar doamna Prof Gabriela Ene, Inspector General al Inspectoratului Şcolar Vâlcea a rostit o alocuţiune despre „Rolul şi responsabilitatea femeii în educarea şi evoluţia societăţii româneşti”.

Data: 28 septembrie 2011 • Vizualizări: 736