Sinaxa monahală în Episcopia Caransebeșului

Sinaxa monahală în Episcopia Caransebeșului

Album foto
Miercuri, 11 decembrie, a avut loc Sinaxa monahală din Episcopia Caransebeșului
Autor: Serviciul Prezidial
Evenimentul a debutat în catedrala episcopală cu hramurile „Învierea Domnului” şi „Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul” din Caransebeş, cu săvârșirea Sfintei Liturghii, de către Preasfinţitul Lucian, Episcopul Caransebeşului, înconjurat de un numeros sobor de preoți și diaconi. În cadrul Sfintei Liturghii, monahii şi monahiile s-au împărtăşit cu Trupul şi Sângele Mântuitorului Iisus Hristos.

După oficierea slujbei, în sala de festivităţi „Episcop Elie Miron Cristea” a Centrului Eparhial, s-a desfăşurat şedinţa de lucru, prezidată de către chiriarhul locului, Preasfinţitul Lucian, care a subliniat: „Am dezbătut mai multe probleme de ordin administrativ și sigur pe rând părinții stareți și maicile starețe au luat cuvântul și ne-au împărtășit din problemele și toate celelalte lucrări pe care le au în mănăstirile pe care le conduc, vizavi de obștea monahală și vizavi de construcțiile care se desfășoară în fiecare mănăstire, dar și problemele de disciplină. Este foarte important să avem o rânduială bine definită în fiecare mănăstire și să încercăm să facem o selecție riguroasă atunci când primim frați respectiv surori în mănăstirile noastre”.

Părintele arhimandrit Constantin Timiș, vicar administrativ al Episcopiei Caransebeșului a arătat importanța păstrării valorilor monahismului românesc: „Toate problemele organizatorice și economice au avut ca scop dinamizarea vieții monahale și chiar păstrarea cu multă acrivie a valorilor monahismului românesc, de care sunt responsabili în primul rând cei care au această chemare de a fi călugări, de a fi viețuitori în mănăstirile și schiturile noastre, din eparhia Caransebeșului”.

„Sinaxa la care am participat nu a fost altceva decât o comuniune care a continuat bucuria comuniunii sfinților pe care am petrecut-o în urmă cu câteva zile prin poposirea sfintelor moaște ale Sfinților Împărați Constantin și Elena în Episcopia Caransebeșului. Iată că de această dată și noi monahii ne-am împărtășit împreună, cu Sfintele Taine și am avut parte de comuniune și de natură culturală prin participarea la conferința care a fost susținută de către părintele consilier Alin Câmpean, prin care am pătruns și noi mai în adâncul cunoștințelor cu privire la activitatea Sfinților Constantin și Elena”, a precizat protosinghel Casian Rușeț, duhovnicul mănăstirii Poiana Mărului.

Părintele arhimandrit Constantin Timiș, vicar administrativ al Episcopiei Caransebeșului a arătat importanța păstrării valorilor monahismului românesc: „Toate problemele organizatorice și economice au avut ca scop dinamizarea vieții monahale și chiar păstrarea cu multă acrivie a valorilor monahismului românesc, de care sunt responsabili în primul rând cei care au această chemare de a fi călugări, de a fi viețuitori în mănăstirile și schiturile noastre, din eparhia Caransebeșului”.

În cadrul ședinței a fost prezentat referatul „Viața și activitatea Sfinților Împărați Constantin și Elena”, după care s-au discutat şi analizat diferite probleme de ordin administrativ şi gospodăresc cu care se confruntă aşezămintele monahale din cuprinsul Eparhiei Caransebeşului.


Data: 11 decembrie 2013 • Vizualizări: 1229