Sinaxa stareţilor şi stareţelor din Mitropolia Banatului

Sinaxa stareţilor şi stareţelor din Mitropolia Banatului
Joi, 10 noiembrie a.c., la mănăstirea „Sfântul Proroc Ilie de la Izvor” – Vasiova va avea loc sinaxa stareţilor şi stareţelor din Mitropolia Banatului.
Autor: Serviciu Prezidial
Joi, 10 noiembrie a.c., la mănăstirea „Sfântul Proroc Ilie de la Izvor” – Vasiova va avea loc sinaxa stareţilor şi stareţelor din Mitropolia Banatului. Sinaxa va debuta cu săvârşirea Sfintei Liturghii arhiereşti în biserica mănăstirii de un sobor de ierarhi condus de Înaltpreasfinţitul Părinte dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei înconjurat de un ales sobor de preoţi şi diaconi.

În paraclisul de iarnă al mănăstirii va avea loc şedinţa de lucru în plen în care se va analiza şi evalua problemele actule ale monahismului bănăţean. La sinaxă vor participa ierarhii membri ai sinodului mitropolitan precum toţi stareţii şi stareţele aşezămintelor monahale din cuprinsul Mitropoliei Banatului.

Data: 8 noiembrie 2011 • Vizualizări: 1451