Slujire arhierească în Duminica a VI-a după Paşti

Slujire arhierească în Duminica a VI-a după Paşti
În Duminica a VI-a după Paşti, Preasfinţitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului, va oficia slujba de resfinţire a bisericii Parohiei Vârciorova, din Protopopiatul Caransebeş
Autor: Serviciul Prezidial
În Duminca a VI-a după Paşti, Preasfinţitul Părinte Lucian, Întăistătătorul Eparhiei Caransebeşului, se va afla în mijlocul credincioşilor Parohiei Vârciorova, din Protopopiatul Caransebeş, unde va oficia slujba de resfinţire a bisericii parohiale, va binecuvânta lucrările de înfrumuseţare efectuate la exteriorul acesteia, apoi va oficia Sfânta Liturghie.

Biserica actuală cu hramul „Naşterea Maicii Domnului”, a fost construită între anii 1778-1780, în stil baroc, din piatră şi cărămidă, acoperită cu tablă de cupru. Locaşul de cult a fost pictat parţial de către Delliomini între anii 1897-1898, pictură refăcută în 1996-1997 de către pictorii Florica şi Eugen Papici. Părintele Claudiu Velici păstoreşte cu multă dragoste şi dăruire Parohia Vârciorova din anul 2008.

Data: 18 mai 2012 • Vizualizări: 1241