Slujire arhierească în Duminica a XXIX-a după Rusalii

Slujire arhierească în Duminica a XXIX-a după Rusalii
Preasfinţitul Lucian, Episcopul Caransebeşului, se va afla în mijlocul credincioşilor parohiei Iablaniţa, Protopopiatul Băile-Herculane
Autor: Serviciul Prezidial
În Duminica a XXIX-a după Rusalii, Preasfinţitul Lucian, Episcopul Caransebeşului, va efectua o vizită canonică în Parohia Iablaniţa din Protopopiatul Băile-Herculane. Cu acest prilej, ierarhul va oficia, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, Sfânta Liturghie în biserica parohială cu hramul „Naşterea Sfântului Ioan Botezătorul.

Biserica a fost construită între anii 1821-1825, în stil baroc şi este din piatră şi cărămidă. Pictura bisericii a fost realizată de Ştefan Popovici în anul 1828, continuată apoi de Dimitrie Popovici şi Trifon Achimescu. În 1856 biserica este pictată de Mihai Popovici. Iconostasul bisericii actuale a fost pictat în 1828 de către pictorul Popovici Dimitrie. Parohia Iablaniţa are 288 de familii cu 801 credincioşi şi este păstorită din anul 2010 de către pr. Ion Borchescu.

Data: 18 ianuarie 2013 • Vizualizări: 1125