Slujire chiriarhală în Duminica a III-a după Rusalii

Slujire chiriarhală în Duminica a III-a după Rusalii
În Duminica a III-a după Rusalii, Preasfinţitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului va săvârşi Sfânta Liturghie în Parohia Moniom din Protopopiatul Reşiţa
Autor: Serviciul Prezidial
În Duminica a III-a după Rusalii închinată Sfinţilor Părinţi de la Sinodul IV Ecumenic, Preasfinţitul Lucian, Episcopul Caransebeşului se va afla în mijlocul credincioşilor din Parohia Moniom, Protopopiatul Reşiţa.

Cu acest prilej, Ierarhul înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi va săvârşi Sfânta Liturghie în biserica parohială cu hramul „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil”, în cadrul căreia va hirotoni şi instala ca preot paroh pe diaconul Mihai Ciucur, inspector pentru activităţi cu tineretul în cadrul Episcopiei Caransebeşului.

Biserica parohială cu hramul „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” a fost construită înainte de anul 1831, localitatea fiind atestată documentar în anul 1771 şi a fost reclădită în anul 1904 în stil baroc. În anul 2005 a fost împodobită cu pictură de Rita Aldea.

Data: 11 iulie 2013 • Vizualizări: 1128