Slujire chiriarhală în Duminica a X-a după Rusalii

Slujire chiriarhală în Duminica a X-a după Rusalii
În Duminica a X-a după Rusalii, Preasfinţitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului, se va afla în mijlocul credincioşilor Parohiei Doclin din Protopopiatul Reşiţa
Autor: Serviciul Prezidial
În Duminica a X-a după Rusalii, Preasfinţitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului, se va afla în mijlocul credincioşilor Parohiei Doclin din Protopopiatul Reşiţa. Cu acest prilej, Chiriarhul va oficia, în biserica parohială cu hramul „Adormirea Maicii Domnului”, Sfânta Liturghie alături de un sobor de preoţi şi diaconi.

Biserica parohială cu hramul „Adormirea Maicii Domnului”, în stil baroc a fost construită înainte de 1790, renovată în 1891 şi 1963-1964. Este construită din piatră, acoperită cu ţiglă, iconostasul de zid, bolta din cărămidă, pardoseala din ciment, iar pronaosul este pardosit cu cu gresie. În 1903, biserica a fost consolidată cu o centură de fier, turnul a fost acoperit cu tablă de cupru, iar în 1891 au mai fost făcute reparaţii. A fost pictată în 1911 de Ion Zaicu, pictura a fost apoi restaurată de Simion Băcală în 1964 şi de Petru Reghiş între anii 1998-1999.

Data: 10 august 2012 • Vizualizări: 1122