Slujire chiriarhală în Duminica a XVII-a după Rusalii

Slujire chiriarhală în Duminica a XVII-a după Rusalii
În Duminica a XVII-a după Rusalii, Preasfințitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului va săvârși Sfânta Liturghie arhierească la paraclisul cu hramul „Sfinții Trei Ierarhi” din incinta Centrului Eparhial
Autor: Serviciul Prezidial
În Duminica a XVII-a după Rusalii, Preasfințitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului va săvârși Sfânta Liturghie arhierească alături de un sobor de preoți și diaconi la paraclisul cu hramul „Sfinții Trei Ierarhi” din incinta Centrului Eparhial.

În seara zilei de duminică, 29 ianuarie, elevii Seminarului Teologic „Ioan Popasu” din Caransebeș vor susține în sala de festivități „Elie Miron Cristea ” a Episcopiei Caransebeșului, un spectacol închinat Sfinților Trei Ierarhi, ocrotitorii învățământului teologic. Spectacolul va cuprinde lecturi din operele Sfinților Trei Ierarhi iar corul seminarului va interpreta pricesne închinate Sfinților Trei Ierarhi.

La sărbătoarea Sfinților Trei Ierarhi, Preasfințitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului, va săvârși Sfânta Liturghie arhiereasă la catedrala episcopală cu hramurile „Învierea Domnului” și „Sfântul Prooroc Ilie Tesviteanul” din Caransebeș, înconjurat de un ales sobor și diaconi format din părinții profesori ai celor două instituții teologice caransebeșene. La Sfânta Liturghie vor participa elevii Seminarului Teologic „Ioan Popasu” din Caransebeș precum și studenții Facultății de Teologie, Științe Sociale și ale Educației.

Data: 27 ianuarie 2012 • Vizualizări: 1307