Slujire chiriarhală în Duminica a XXIII-a după Rusalii

Slujire chiriarhală în Duminica a XXIII-a după Rusalii
În Duminica a XXIII-a după Rusalii, Preasfinţitul Lucian, Episcopul Caransebeşului, se va afla în mijlocul credincioşilor Parohiei Coronini
Autor: Serviciul Prezidial
În Duminica a XXIII-a după Rusalii, Preasfinţitul Lucian, Episcopul Caransebeşului, se va afla în mijlocul credincioşilor Parohiei Coronini din Protopopiatul Oraviţa. Cu acest prilej, Chiriarhul va oficia slujba de resfinţire a bisericii parohiale cu hramul „Sfântul Prooroc Ilie Tesviteanul”, apoi va oficia, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, Sfânta Liturghie.

Biserica a fost construită în anul 1894 din cărămidă şi piatră moale, având iconostasul din cărămidă, pictura fiind executată în anul 1997 de către Ioan Cosma din Timișoara în tehnică tempera. Prima târnosire a bisericii s-a făcut la data de 5 octombrie 1969 de către ÎPS Nicolae, Mitropolitul Banatului. Pictura a fost binecuvântată la data de 27 septembrie 1997 de către ÎPS Laurențiu, Mitropolitul Ardealului, pe atunci episcop al Caransebeșului. Între anii 2011-2012, biserica a fost restaurată şi primenită, prin osteneala comunităţii parohiale ortodoxe din Coronini

Data: 19 octombrie 2012 • Vizualizări: 1093