Slujire chiriarhală în Duminica a XXIII-a după Rusalii

Slujire chiriarhală în Duminica a XXIII-a după Rusalii
Duminica a XXIII-a după Rusalii, Preasfinţitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului, se va afla în mijlocul credincioşilor Parohiei Zăvoi din Protopopiatul Caransebeş
Autor: Serviciul prezidial
În Duminica a XXIII-a după Rusalii, Preasfinţitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului, se va afla în mijlocul credincioşilor Parohiei Zăvoi din Protopopiatul Caransebeş.

Cu acest prilej Chiriarhul va binecuvânta şi sfinţi lucrările de renovare şi înfrumuseţare efectuate la exteriorul bisericii, va sfinţi o troiţă ridicată în curtea bisericii, apoi va binecuvânta şi mobilierul nou aflat în biserică. Ulterior va oficia, înconjurat de un numeros sobor de preoţi şi diaconi, Sfânta Liturghie arhierească.

Lucrările de înnoire şi înfrumuseţare au efectuate prin osteneala şi jertfa părintelui paroh Silviu Cotuna cu ajutorul bunilor săi credincioşi. Biserica Parohiei Zăvoi are hramul „Adormirea Maicii Domnului”, cuprinde 170 familii cu 410 credincioşi, iar din anul 2003 până în prezent este păstorită cu multă dragoste şi dăruire de către părintele Silviu Cotuna.

Data: 21 octombrie 2011 • Vizualizări: 1285