Slujire chiriarhală în Duminica a XXXIII-a după Rusalii

Slujire chiriarhală în Duminica a XXXIII-a după Rusalii
În Duminica a XXXIII-a după Rusalii, Preasfinţitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului, va oficia Sfânta Liturghie în Parohia „Pogorârea Sfântului Duh” din cartierul caransebeşean Pipirig
Autor: Serviciul Prezidial
În Duminica a XXXIII-a după Rusalii, Preasfinţitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului, va oficia Sfânta Liturghie, înconjurat de un numeros sobor de preoţi şi diaconi, în Parohia „Pogorârea Sfântului Duh” din cartierul caransebeşean Pipirig.

Biserica parohială a fost construită, prin jertfa şi osteneala bunilor săi credincioşi, între anii 2004-2010, în stil bizantin, din cărămidă, este acoperită cu tablă de cupru, pictura urmând a se executa în tehnică frescă. Aceasta a fost târnosită în anul 2010, în preajma Praznicului Naşterii Domnului nostru Iisus Hristos, în prezenţa unui impresionant număr de credincioşi, de către chiriarhul locului.

Parohia „Pogorârea Sfântului Duh” din Caransebeş, situată în zona blocurilor din municipiul de pe Timiş şi Sebeş, a fost înfiinţată în anul 1995 şi este una dintre cele mai importante comunităţi ortodoxe din localitate. În prezent este păstorită cu multă dragoste şi dăruire de către preoţii Petrică Timiş şi Pătruţ Bănăduc.

Data: 3 februarie 2012 • Vizualizări: 1224