Slujire chiriarhală la parohia Zăgujeni

Slujire chiriarhală la parohia Zăgujeni
În Duminica a XXXII-a după Rusalii, Preasfinţitul Părinte Lucian Episcopul Caransebeşului va sluji Sfânta Liturghie arhierească la parohia Zăgujeni, protopopiatul Caransebeş.
Autor: Serviciul Prezidial
În Duminica a XXXII-a după Rusalii, Preasfinţitul Părinte Lucian Episcopul Caransebeşului va poposi în mijlocul credincioşilor din parohia Zăgujeni, protopopiatul Caransebeş. Cu acest prilej Preasfinţia Sa va binecuvânta lucrările exterioare efectuate la biserica parohială cu hramul „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe”.

Biserica parohială din Zăgujeni a suferit ample lucrări de renovare şi înfrumuşeţare, lucrări realizate prin osteneala părintelui paroh Aurelian Petru Jucu ajutat de consiliul parohial şi de bunii săi credincioşi.

După slujba de binecuvântare, Chiriarhul va săvârşi Sfânta Liturghie arhierească înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi. La sfârşitul Sfintei Liturghii, Întâistătătorul eparhiei va împărţi acte de cinstire tuturor ctitorilor şi binefăcătorilor care au contribuit la înfrumuseţare a sfintei biserici.

În după-amiaza aceleaşi zile, Preasfinţia Sa va vizita Complexul de servicii sociale „Casa noastră” Zăgujeni unde grupul „Katharsis” al Episcopiei Caransebţului va susţine un recital de cântări. La final Preasfinţitul Părinte Episcop Lucian va împărţi tuturor daruri.

Data: 20 ianuarie 2011 • Vizualizări: 1384