Slujiri Chiriarhale în Duminica a IV a după Paşti

Slujiri Chiriarhale în Duminica a IV a după Paşti
În Duminica a IV a după Paşti, Preasfinţitul Părinte Episcop Lucian al Caransebeşului va sluji la parohiile Borlovenii Vechi şi Pătaş din protopopiatul Băile Herculane
Autor: Serviciul Prezidial
Duminică, 25 aprilie 2010 în Duminica a IV a după Paşti, Preasfinţitul părinte Episcop Lucian al Caransebeşului va săvârşi Sf. Liturghie arhierească la parohia Borlovenii Veci din protopopiatul Băile Herculane. Cu acest prilej, începând cu ora 9.00, Preasfinţia Sa va oficia slujba de sfinţire a picturii bisericii, după care va săvârşi dumnezeiasca Liturghie.

Datorită deteriorării aproape în totalitate a sfintei mese, cu binecuvântarea Ierarhului a fost restaurat jertfelnicul, drept pentru care cu prilejul acestei vizite chiriarhale se va târnosi şi altarul bisericii.

Începând cu orele 17.00, Ierarhul va fi în mijlocul credincioşilor din parohia Pătaş, protopopiatul Băile Herculane, unde va săvârşi slujba Vecerniei şi va rosti un cuvânt de învăţătură.

La ambele parohii, Chiriarhul va vizita casele parohiale şi va purta discuţii cu credincioşii parohiei.

Data: 21 aprilie 2010 • Vizualizări: 1856