Slujiri chiriarhale în Duminica Sfinţilor Români

Slujiri chiriarhale în Duminica Sfinţilor Români
În Duminica închinată Sfinţilor Români, Preasfinţitul Părinte Lucian Episcopul Caransebeşului va târnosi biserica parohiei Rugi
Autor: Serviciul Prezidial
În Duminica a II-a după Rusalii închinată Sfinţilor Români, Preasfinţitul Părinte Lucian Episcopul Caransebeşului va târnosi biserica cu hramul „Adormirea Maicii Domnului” din parohia Rugi, protopopiatul Caransebeş. Biserica parohială a suferit ample lucrări de renovare şi consolidare, după ce în data de 6 iulie 2006 a fost mistuită de flăcări, cauzate de un fulger.

În seara aceleaşi zile, Întâistătătorul eparhiei va târnosi biserica parohiei Copăcele din protopoiatul Caransebeş. Biserica parohială cu hramul „Acoperământul Maicii Domnului” (stil vechi) a fost renovată în interior şi exterior, precum constatându-se faptul că nu erau moaşte s-a refăcut Sfântul Prestol. Parohia Copăcele este păstorită de părintele Ioan Iaremciuc şi deserveşte comunitatea de ucraineni, comunitate ce numără 130 familii cu 289 credincioşi.

Data: 2 iunie 2010 • Vizualizări: 1390