Slujiri chiriarhale în Episcopia Caransebeşului

Slujiri chiriarhale în Episcopia Caransebeşului
La praznicul „Tăierii Capului Sfântului Ioan Botezătorul ”, Preasfinţitul Părinte Lucian Episcopul Caransebeşului va săvârşi Sfânta Liturghie arhierească la parohia „Naşterea Sfântului Ioan Botezătorul” din Caransebeş
Autor: Serviciul Prezidial
Sâmbătă, 28 august, Preasfinţitul Părinte Lucian Episcopul Caransebeşului va participa la hramul bisericii „Adormirea Maicii Domnului” pe stil vechi, unde va oficia Sfânta Liturghie arhierească alături de un numeros sobor de preoţi şi diaconi. Biserica „Adormirea Maicii Domnului”, deserveşte comunitatea ucraineană din Caransebeş păstorită de părintele Alin Şandor.

Duminică, 29 august, la praznicul „Tăierii Capului Sfântului Ioan Botezătorul”, Întâistătătorul eparhiei va săvârşi Sfânta Liturghie arhierească alături de un sobor de preoţi şi diaconi, în biserica monument istoric cu hramul „Naşterea Sfântului Ioan Botezătorul” din Caransebeş.

Biserica „Naşterea Sfântului Ioan Botezătorul” ridicată între anii 1770-1780, a fost sfinţită la 11 mai 1781, de către episcopului Caransebeşului şi Vârşeţului Vichentie Popoviciu şi este aşezată în cimitirul istoric din Caransebeş, în care odihnesc ierarhi, preoţi şi personalităţi de seamă ai Banatului, trecuţi la Domnul.

Data: 26 august 2010 • Vizualizări: 1555