Spectacol caritabil pentru copii în Episcopia Caransebeşului

Spectacol caritabil pentru copii în Episcopia Caransebeşului
Vineri, 26 aprilie 2013, sala de festivităţi „Episcop Elie Miron Cristea” a Episcopiei Caransebeşului, a fost gazda unui spectacol caritabil realizat de către copiii care frecventează „Centrul de Zi” a Complexului de servicii sociale „Sfântul Vasile cel Mare” din Caransebeş
Autor: Serviciul Social-Misionar
Spectacolul a fost realizat cu prilejul sărbătorilor pascale, iar copiii au prezentat, sub îndrumarea cadrelor didactice, două scenete religioase. Prima s-a intitulat „Virtuţile creştine”, iar cea de a doua „Maica Domnului şi florile”.

Evenimentul s-a bucurat şi de prezenţa Preafinţitului Lucian, Episcopul Caransebeşului, a reprezentanţilor sectorului social-misionar, filantropic şi activităţi cu tinerii din Episcopia Caransebeşului, precum şi a părinţilor copiilor.În cadrul acestuia a fost organizată şi o expoziţie cu vânzare, cu obiecte decorative realizate de copii, iar fondurile care se vor strânge vor fi folosite pentru excursia tematică la care vor participa toţi copiii „Centrului de Zi” la data de 1 iunie 2013.

La final, chiriarhul a acordat d-nei Ana Maria Vasilescu o diplomă de excelenţă, pentru dragostea şi dărurirea de care a dat dovadă în activităţile desfăşurate cu copiii din cadrul „Centrul de Zi pentru copii”, de asemenea, toţi copiii au primit din partea ierarhului pungi cu icoane şi obiecte bisericeşti. În prezent, patruzeci şi nouă de copii, cazuri sociale, din municipiul Caransebeş frecventează „Centrul de Zi pentru copii” din cadrul Complexului de servicii sociale „Sfântul Vasile cel Mare” al Episcopiei Caransebeşului.Data: 26 aprilie 2013 • Vizualizări: 734