Spectacolul „Crăciun pentru fiecare suflet” la Caransebeş

Spectacolul „Crăciun pentru fiecare suflet” la Caransebeş
În sala de festivităţi a Episcopiei Caransebeşului a avut loc spectacolul de colinde „Crăciun pentru fiecare suflet” în prezenţa unui numeros auditoriu. La eveniment a luat parte şi Preasfinţitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului;
Autor: Serviciul Cultural
În această seară, în sala de festivităţi a Episcopiei Caransebeşului a avut loc spectacolul de colinde „Crăciun pentru fiecare suflet” în prezenţa unui numeros auditoriu. La eveniment a luat parte şi Preasfinţitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului;

Preasfinţia Sa ne-a declarat „Astăzi, la Înainte-prăznuirea Naşterii Mântuitorului nostru Iisus Hristos, 20 decembrie, zi în care îl pomenim pe Sfântul Ignatie Teoforul, în sala de festivităţi a Episcopiei Caransebeşului, s-a desfăşurat concertul tradiţional de Crăciun al Episcopiei noastre, sub numele de „Crăciun pentru fiecare suflet”. Înainte, elevii seminarişti, aveau un concert tradiţional, înainte de marile praznice împărăteşti, Naşterea Domnului şi Învierea Domnului, după reînfiinţarea episcopiei în anul 1994 până astăzi, Episcopia Caransebeşului organizează, înaintea celor două praznice împărăteşti, concerte tradiţionale: concerte de colinde, înainte de Naşterea Domnului şi concerte de cântece şi imnuri pre-pascale înainte de Învierea Domnului. În această seară ne-am bucurat de prezenţa multor credincioşi la această manifestare culturală şi spirituală a episcopiei noastre şi bineînţeles, îi felicităm pe toţi cei care şi-au dat concursul la acest spectacol, mă refer la corul preoţilor Episcopiei Caransebeşului, la grupul „Katharsis”, şi la interpreţii de muzică populară, care în colaborare cu grupul „Katharsis” au reuşit să aducă un plus de culoare şi de binecuvântare concertului nostru tradiţional prin colinde interpretate vocal-instrumental”.

Spectacolul, compus din trei părţi a debutat cu recitalul de colinde a grupului psaltic „Katharsis” al Episcopiei Caransebeşului, condus de tânărul Alin Buliga, care a interpretat colinde bizantine;

A doua parte a concertului a fost constituită de buchetul de colinde corale oferite de corul Episcopiei Caransebeşului, format din slujitorii de la Centrul Eparhial şi de la cele două catedrale episcopale, care au fost dirijaţi de către distinsul maestru prof. univ. dr. Dumitru Jompan.

Ultima dimensiune a concertului muzical din această seară s-a desfăşurat în armonia instrumentelor muzicale, conduse cu măiestrie de maestrul Petrică Viţa, cunoscut interpret de muzică populară din Banat. Solistul care a încântat publicul în această parte a concertului a fost tânărul şi talentatul student Alin Buliga;

„Crăciunul pentru fiecare suflet este genericul sub care se desfăşoară de câţiva ani de zile spectacolul tradiţional al Episcopiei Caransebeşului oferit credincioşilor cu prilejul Naşterii Domnului. Acelaşi spectacol, zilele trecute, a fost ţinut în două oraşe: la Orşova şi Petroşani, din eparhiile învecinate Eparhiei Caransebeşului, şi iată că astăzi, cu ajutorul lui Dumnezeu şi cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului, spectacolul „Crăciun pentru fiecare suflet” a ajuns acasă la Caransebeş, oraşul de reşedinţă al Episcopiei noastre. Nădăjduim că toţi credincioşii care participă la acest frumos eveniment, închinat Naşterii Domnului, să fie încredinţaţi de darul cel desăvârşit pe care Dumnezeu Tatăl l-a făcut oamenilor trimiţând în lume pe Fiul Său să se nască în trup omenesc pentru noi şi pentru a noastră mântuire” ne-a mărturisit părintele Daniel Alic, consilier cultural al Episcopiei Caransebeşului

Acest tandem de colinde tradiţionale (bizantine, corale şi instrumentale) a fost primit cu aleasă bucurie de toţi participanţii, urmând ca spectacolul „Crăciun pentru fiecare suflet” să fie prezentat şi în după amiaza zilei de mâine în municipiul Reşiţa;


Data: 20 decembrie 2011 • Vizualizări: 883