Sprijin pentru cei în nevoi

Sprijin pentru cei în nevoi
În această perioadă Parohia „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” din cartierul reşiţean Govândari împreună cu Crucea Roşie derulează o serie de acțiuni sociale
Autor: Pr. Petru Berbentia
Un vechi proverb românesc spune că „cine pe sărac ajută, pe Dumnezeu împrumută”! Deducem de aici spiritul profund creştin a celor ce sunt sensibili şi la nevoile altora şi nu gândesc hedonist, ca bogatul căruia i-a rodit ţarina aşa de mult încât îşi punea problema ce va face cu cele pe care le-a dobândit, uitând că le-a primit pentru că Dumnezeu a voit.

Credincioşii de la Parohia „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” din cartierul reşiţean Govândari sunt aplecaţi şi spre nevoile semenilor ce au mari greutăţi materiale şi încearcă să le aducă un strop de bucurie şi pentru zilele de bucurie ale Învierii Mântuitorului. Tocmai de aceea şi în această perioadă, îndemnaţii fiind de pr. paroh Petru Berbentia, membrii comunităţii noastre, precum şi reşiţeni plecaţi prin alte ţări ale Europei ( dar reşiţeni cu sufletul) au adus la biserică o cantitate importantă de de alimente neperisabile pentru a fi oferite celor ce nu au posibilitatea să le cumpere.

Şi ca de fiecare dată în ultimii ani, parteneriatul cu Crucea Roşie a judeţului Caraş Severin s-a dovedit de bun augur! Astfel, miercuri 12 aprilie, D-l Alin Cica - directorul Societăţii Naţionale de Cruce Roşie, filiala Caraş-Severin, împreună cu D-l. Nicolae Berzescu - preşedinte judeţean al acestei organizaţii, au venit pentru a prelua alimentele donate de credincioşii parohiei. Începând încă de astăzi, aceste alimente vor fi distribuite celor ce sunt beneficiarii proiectelor de ajutorare la nivel local, în aşa fel încât să prăznuiască şi ei cum se cuvine Sfânta Înviere a Domnului, Dumnezeului şi Mântuitorului nostru Iisus Hristos.

Suntem convinşi că bunătatea credincioşilor noştri va fi bine-primită şi răsplătită de Tatăl Ceresc. Mulţumim Lui Dumnezeu şi mulţumim celor ce sprijină constant activităţile noastre parohiale.

Data: 12 aprilie 2017 • Vizualizări: 616