„Suflet pentru suflet”

„Suflet pentru suflet”
Marţi, 17 decembrie, studenţii de la Facultatea de Ştiinţe Sociale în colaborare cu Liga Studenţilor din Universitatea „Eftimie Murgu” din Reşiţa și Parohia Adormirea Maicii Domnului - Reșița Montană, în calitate de partener, au organizat a XII-a ediţie a spectacolului caritabil „Suflet pentru Suflet”
Autor: Pr. dr. Borislav Tasici
Marţi, 17 decembrie, la Casa de Cultură a Sindicatelor din Reșița, în pragul sfintelor sărbători de iarnă, studenţii de la Facultatea de Ştiinţe Sociale, specializarea Asistenţă Socială, în colaborare cu Liga Studenţilor din Universitatea „Eftimie Murgu” din Reşiţa și Parohia Adormirea Maicii Domnului - Reșița Montană, în calitate de partener, au organizat a XII-a ediţie a spectacolului caritabil „Suflet pentru Suflet”, eveniment, care încearcă să surprindă într-o împletire, două aspecte esențiale, definitorii: spectacolul artistic și faptele milei creștine.

Scopul a fost acela de a veni în sprijinul elevilor din şcolile reşiţene, care aparţin unor familii ce întâmpină dificultăți din cauza situației economice precare. Pentru parohia noastră, acesta este al doilea an de parteneriat în proiectul caritabil, ce se dorește să fie, o expresie a iubirii milostive arătată față de cei aflați în sărăcie, prin promovarea sa, în biserică - în rândul credincioșilor.

Se constată tot mai mult că actul religios nu are numai o consecință cultică sau spirituală, ci el influențează și viața socială, aduce spor și calitate vieții într-o parohie, școală sau comunitate. Deoarece, acolo unde există cooperare strânsă între Biserică și factorii de răspundere ai societății, se constituie un îndemn și o speranță, că, prin credință și iubire milostivă putem aduce la îndeplinire porunca Domnului, de a sluji semenului, având conștiința datoriei, nu a meritelor, după cum ne spune sfânta Evanghelie că noi ,,suntem slugi netrebnice, care am făcut ceea ce eram datori să facem” (Luca 17,10).

Invitaţii speciali ai evenimentului caritabil au fost artiști și interpreți de renume ai muzicii românești, iar cu arhiereasca binecuvântare a Preasfințitului Lucian, Episcopul Caransebeșului, pe scenă a urcat și corul Secţiei de Teologie al Universităţii ,,Eftimie Murgu” din Reşiţa, susținând o suită de colinzi.

Mulțumim lui Dumnezeu pentru această acțiune realizată în folosul comunității, și al Bisericii, dar și tuturor care au sprijinit parteneriatul în lucrarea lui misionară, deopotrivă cler și credincioși, cadre universitare și studenți, instituții locale și firme private.

Tuturor le amintim, pe viitor să aibă bunătatea drept călăuză în acțiune și în fapte, căci milostenia rămâne însemn distinct și neschimbat al vieții noastre, în fața judecății divine, știind că oamenii vor fi judecați nu numai pentru faptele rele săvârșite, ci și pentru binele pe care puteau să-l facă, dar nu l-au făcut în timpul vieții pământești.

Data: 18 decembrie 2013 • Vizualizări: 604