Taina Sf. Maslu la Spitalul din Moldova Nouă

Taina Sf. Maslu la Spitalul din Moldova Nouă
Vineri, 16 decembrie, în apropierea sărbătorii Nașterii Domnului credincioșii bolnavi din spitalul din Moldova Nouă au primit vizita preoților din oraș care au săvâșit Taina Sf Maslu
Autor: Pr. Gheorghiță Băloi
Vineri, 16 decembrie, în apropierea sărbătorii Nașterii Domnului credincioșii bolnavi din spitalul din Moldova Nouă au primit vizita preoților din oraș care au săvâșit Taina Sf Maslu, rugându-se pentru ei și pentru toți cei ce sunt în boală și suferință. Credincioșii bolnavi au fost profund impresionați de aceasta taină văzând ca nu au fost uitați de cei lăsați pentru păstorirea lor.

După cuvântul de învățătură susținut de pr. Prisecaru Ionel de la Parohia Adormirea Maicii Domnului în care sa accentuat dragostea față de cel bolnav, precizându-se că ,, preotul trebuie să adopte față de păcat același ochi ca și medicul față de boală, adică fără judecată, căci medicul nu-l judecă pe om de ce s-a îmbolnăvit ci încearcă sa îl trateze, să-l vindece”, credincioșii primind cele șapte miruiri.

La sfârșit ca și un dar lui Dumnezeu credincioșii și bolnavii veniți la Taina Sf. Maslu au cântat colinde.

Data: 17 decembrie 2016 • Vizualizări: 383